Platnost příspěvku skončila 31. 8. 2023!

Pedagogové a studenti HGF VŠB-TUO vyrazí na unikátní expedici Serifos 2022

V současné době vrcholí přípravy k uskutečnění zcela unikátní expedice studentů a pedagogů Katedry geologického inženýrství na řecký ostrov Serifos.

Plavba a důlně geologické mapování se uskuteční ve dnech 17. – 24. září 2022. Cílem expedice je prohloubení znalostí a dovedností studentů studijního programu Aplikovaná geologie a Geovědní a montánní turismus formou práce v unikátním prostředí přirozeného hornického a geologického skanzenu.

"Studenti budou plnit tematické úkoly z oboru geologie se zaměřením na rudné hornictví – dokumentování, vzorkování a mapování. Nastudují historii ostrova a zpracují průvodce po hornických, technických i sociálně - kulturních památkách. Studenti budou pracovat v týmu a své poznatky shrnou do odborné práce," říká pedagog a člen expedice Antonín Kunz.

Ostrov Serifos se nachází se v Egejském moři a je součástí souostroví Kyklády. Pro horníky a geology je zajímavý svou báňskou historií. Od dob antiky až do 60. let 20. století se zde těžila železná ruda a měď. Těžba byla ukončena náhle, horníci po sobě zanechali mnoho stop, které se uchovaly do dnešních dnů. Patří mezi ně důlní díla, relikty těžební a dopravní technologie, budovy, infrastruktura a také mnoho silných příběhů.

Komplexním výstupem expedice bude vědecko - populární publikace. Filmové a obrazové materiály budou pořizovány v nejvyšší kvalitě, expedice bude profesionálně komentována a dokumentována. Průběh expedice bude reportován a sdílen každý den na sociálních sítích.

Expedice se může uskutečnit jen díky finanční podpoře Hornicko-geologické fakulty, Katedry geologického inženýrství a společností Green Gas DPB a.s., Severočeské doly a.s., MND a.s., MND Drilling & Services a.s. a HOMOLA a.s..

Vloženo: 18. 8. 2022