Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Studenti SŠ navrhli kolekci šperků pro VŠB

Studenti SŠ navrhli kolekci šperků pro VŠB
VŠB – TechnickÁ univerzitA Ostrava má vlastní kolekci šperků. Pro univerzitu je navrhli středoškolští studenti. Škola chce šperky jako dárkové předměty rozdávat významným návštěvám univerzity.

Studenti a zaměstnanci VŠB – Technické univerzity Ostrava spolu se studenty Střední odborné školy umělecké a gymnázia, s.r.o. v Ostravě - Zábřehu vytvořili kolekci šperků pro významné osobnosti, které v budoucnu navštíví univerzitu. Šperky byly navrhnuty jako klauzurní práce studentů šperkařské školy, realizace odlévání kovů probíhala na Fakultě materiálově-technologické (FMT), minerály, které jsou vsazeny do šperků dodala Hornicko-geologická fakulta (HGF).
Každý ze studentů pojal zadání ze svého úhlu pohledu a dle svého cítění. Autorka – studentka Petra Brodská se inspirovala proběhlou výstavu GVUO, obrazem B. Bartoše a vytvořila bronzový šperk s názvem „Černá země“, vycházejíce z geografického tvaru města Ostravy, jejíž součástí univerzita je. Variantou je rovněž odlitek Ostravy umístěný na speciálně připraveném černém uhlí, tak symbolickým artefaktem pro Ostravsko.
Lucie Swiechová se inspirovala krystalickým tvarem souvisejícím s železem, které je součástí jak ocelových materiálů, tak také součástí krevního hemoglobinu. Chemický vzorec hemoglobinu byl základem pro tento šperk s názvem Krystalický pentagon.
Šperk Heartbeat autorky Lenky Hankové je vyjádřením neoddělitelného spojení šperku a člověka. Kov a kámen dělí linie ve tvaru křivky srdečního rytmu. Ukazuje na skutečnost, že kov v jakékoliv podobě se vyskytuje jak v přírodě, tak i v člověku v jeho krvi.
Adéla Španihelová se ve svém návrhu zaměřila na znaky jednotlivých fakult a zvolila v konečné fázi dva charakteristické prvky, se kterými dále pracovala – ozubené kolo a kámen. Název šperku Move charakterizuje pohyb ozubeného kola a minerálu ametystu.
Inspirací pro poslední šperk čerpala Viktorie Šupolová v dávných dobách. Každý pás, každá vrstva pod zemským povrchem v sobě nese příběh, který vypovídá o své době. Všechny vrstvy tvoří jeden kompaktní celek, na kterém stojí náš svět, proto dala šperku název Vrstvy.

Vloženo: 30. 10. 2019
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: HGF - Hornicko-geologická fakulta
Zpět