Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

 15. ročník geovědní soutěže,

GEOLOGICKÉ KLADÍVKO 2025 

25. dubna 2025 uspořádala Hornicko-geologická fakulta VŠB-Technické univerzity Ostrava již 15. ročník geovědní soutěže Geologické kladívko. Tato soutěž, která probíhá každoročně v prostorách Geologického pavilonu prof. Pošepného, je určena studentům středních škol a žákům základních škol, kteří si zde mohou změřit své znalosti z oblasti neživé přírody.

Stejně jako v minulých ročnících se soutěžilo ve třech kategoriích. Přihlásit se mohli žáci druhého stupně základních škol, studenti víceletých gymnázií a studenti čtyřletých středních škol, kteří soutěžili v jedno až tříčlenných týmech. Za každou školu se mohl zaregistrovat (z kapacitních důvodů) v každé kategorii pouze jeden tým. Soutěžní aktivita se skládala z několika částí.

Prvním úkolem, jehož zpracování bylo součástí přihlášky a podmínkou pro samotné přihlášení do soutěže, bylo doplnění informací do geovědního textu.

Další úkoly již pozvaní soutěžící plnili v Geologickém pavilonu. Žáky a studenty čekal nejprve geovědní test a určování minerálů i hornin, poté probíhalo plnění úkolů v jednotlivých sbírkách pavilonu a v geologickém parku. Úkoly byly zaměřeny na mineralogii, ložiskovou a historickou geologii.

Čekání na vyhlášení výsledků zpříjemnila soutěžícím přednáška Ing. Mgr. Martina Kašinga, Ph.D. z Katedry geologického inženýrství na téma „Jak a proč se dívat pod zem“.

Do soutěže se letos přihlásilo 27 týmů, tedy 73 soutěžících, kteří přijeli jak z různých koutů Moravskoslezského kraje (Ostravy, Nového Jičína, Velké Polomi, Opavy, Starého Jičína, Třince, Raškovic, Příbora, Rýmařova), tak také ze Zlínského kraje (Rožnova pod Radhoštěm, Zlína a Valašského Meziříčí). Milým překvapením byla letošní účast dvou družstev ze vzdálenějších škol - gymnázia v Jihlavě a gymnázia v Teplicích.

Všichni zúčastnění žáci a studenti obdrželi osvědčení o absolvování soutěže a drobné upomínkové předměty, včetně památečního kamínku. Členové družstev, kteří se umístili na prvních třech místech v každé kategorii, získali podobně jako v jiných letech, zajímavý „pohár“ ve formě přírodního nerostu na podložce, či další ceny a diplomy. Na rozdíl od let minulých, kdy originální geologické kladívko získala vítězná vysílající škola, letos získal své kladívko každý člen vítězného družstva. 

V kategorii A (žáci druhého stupně základních škol) se umístily týmy

  1. Základní a mateřská škola Velká Polom
  2. Základní škola Starý Jičín
  3. Základní a mateřská škola Volgogradská Ostrava-Zábřeh

V kategorii B (studenti víceletých gymnázií prima-kvarta) se umístily týmy

  1. Základní a mateřská škola Volgogradská Ostrava-Zábřeh
  2. Gymnázium Nový Jičín
  3. Gymnázium Rožnov pod Radhoštěm

V kategorii C (studenti SŠ) se umístily týmy

  1. Gymnázium Jihlava
  2. Gymnázium Teplice
  3. Gymnázium Třinec

Výsledková listina kategorie A      Výsledková listina kategorie B      Výsledková listina kategorie C

Všem žákům a studentům děkujeme za jejich účast a férovou soutěž, výhercům ještě jednou gratulujeme.

Za materiální podporu děkujeme oddělení Popularizace VŠB-TUO.

Za pomoc při organizaci soutěže pak děkujeme studentům Katedry geologického inženýrství a Katedry environmentálního inženýrství 

organizační tým
uvítání v Geol.pavilonu