Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

14. ročník geovědní soutěže určené studentům středních a žákům základních škol GEOLOGICKÉ KLADÍVKO 2024 se uskutečnil na Geologickém pavilonu 26. dubna 2024.

Do soutěže se přihlásilo (podobně jako loni) 48 družstev, avšak 5 družstev nesplnilo některou z nově nastavených podmínek účasti, a tak bylo nakonec k vlastnímu souboji v geovědních oborech pozváno  na pavilon 43 převážně tříčlenných soutěžních týmů.

V kategorii A (žáci 2. stupně základních škol) soutěžilo 15 družstev, v kategorii B (studenti nižších stupňů víceletých gymnázií) 15 družstev a v kategorii C (střední školy) - 13 družstev. Celkem se sešlo 125 soutěžících.

Podmínkou přihlášení do soutěže bylo i v tomto ročníku zaslat společně s přihláškou i úkol č.1- doplněný geovědního text a mapu. Družstva však musela nově, na rozdíl od let minulých, u tohoto úkolu získat zadaný limitní počet bodů. Ti, kteří limit splnili, pak byli vyzváni k účasti na plnění dalších soutěžních úkolů v prostorách Geologického pavilonu. Úkol 2 - geovědní test a poznávání minerálů a hornin probíhal na učebnách pavilonu, úkoly 3-7 pak na soutěžící čekaly v prostorách jednotlivých geologických expozic a v geologickém parku. Čekání na vyhlášení výsledků zpříjemnila soutěžícím přednáška doc. Mgr. Moniky Ličbinské, Ph.D. z Katedry geologického inženýrství "Tajuplné podzemí".

Všichni zúčastnění žáci a studenti obdrželi osvědčení o absolvování soutěže a drobné upomínkové předměty, včetně památečního kamínku. Členové vítězných skupin na prvních třech místech pak získali nejen diplomy a další ceny (herní počítačové myši, powerbanky, deskové hry, knihy, dárkové vstupenky do Planetária aj.), ale také již tradičně zajímavý "pohár" v podobě minerálu na podložce. Hlavní cenu soutěže - geologické kladívko - pak pro svou školu vybojovala družstva umístěná na prvním místě v každé kategorii.

Výsledky

  • kategorie A

1.místo - Základní a Mateřská škola Kozlovice (Dybal)

2.místo - Základní škola, Ostrava-Poruba, Komenského 668 (Chalupa, Chalupová, Kašpárková)

3.místo - Základní škola Starý Jičín (Adamcová, Sobotíková, Michalíková)

  • kategorie B

1.místo - Mendelovo gymnázium Opava (Gatnar, Gebauer, Nociarová)

2.místo - Wichterlovo gymnázium Ostrava-Poruba (Lev, Matyáš Lacina, Popek)

3.místo - Gymnázium Volgogradská 6a, Ostrava-Zábřeh (Hrubá, Hrdá, Nguyen) 

  • kategorie C

1.místo - Gymnázium Františka Palackého Valašské Meziříčí (Danišová Pernický, Zetek)

2.místo - Gymnázium Třinec (Demelová, Škulcová, Pietaková)

3.místo - Mendelovo gymnázium Opava (Gilík, Vlček, Zezulová)

výsledková listina kategorie A

výsledková listina kategorie B

výsledková listina kategorie C

Za pomoc při realizaci vlastní soutěže na pavilonu děkujeme studentům Katedry geologického inženýrství. Za podporu pak děkujeme Oddělení Popularizace VŠB-TUO, které zajistilo občerstvení a ceny do soutěže, a také Planetáriu Ostrava za věnované dárkové poukazy.