Hornicko-geologická fakulta Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava se po několikaleté přestávce vrací k prezenční formě výuky ve třech studijních oborech v Mostě. Nabídne atraktivní vzdělávání s využitím moderních technologií a trendů. Přijímací řízení bude vyhlášeno v lednu, prvními studenty tak mohou být už letošní budoucí maturanti.
„Návrat prezenčního studia do Mostu je pro naši fakultu strategickým krokem. Máme zde více než 65letou tradici vzdělávání, na kterou můžeme navázat. Zároveň chceme přinést nové obory, které reflektují proměnu regionu i společnosti,“ říká děkanka HGF VŠB-TUO profesorka Hana Staňková.
V průběhu léta zahájí fakulta akreditační řízení. V akademickém roce 2027/2028 pak plánuje v Mostě otevřít nové bakalářské studijní programy s navazujícím magisterským studiem, a to v oborech:
- Inženýrská geodézie,
- Ekonomika a technologie,
- Revitalizace posthornické krajiny.
„Veřejnost nás dosud vnímala především jako školu, která připravuje odborníky pro firmy zaměřené na těžbu uhlí. Tak už to ale dávno není. Studentům v Ostravě i v Mostě nabízíme moderní vzdělávání, které propojuje vysokou odbornou úroveň s praxí i reálnými potřebami trhu práce,“ říká Hana Staňková.
Základním stavebním kamenem studijních programů na HGF VŠB-TUO je vedle té nejvyšší odbornosti pedagogů zejména využití nejnovějších technologií a metod i úzké propojení s odborníky z praxe. Studenti se tak mohou zapojit do reálných projektů v oblastech geodézie, geotechniky, energetiky či environmentálních technologií, a získat tím konkurenční výhodu nejen doma, ale i na mezinárodním poli.
Velký zájem se očekává zejména o program Inženýrská geodézie. Studenti se v něm naučí pracovat například s laserovým skenováním pomocí bezpilotních systémů (dronů), využít ho pro následné modelování krajiny či specifických objektů a vytvořit tzv. digitální dvojče. Absolventi tohoto studijního programu tak budou žádaní zejména v oboru projektování liniových staveb nebo prostorového plánování.
Program Ekonomika a technologie se zase vedle obecných ekonomických témat zaměří na ekonomiku surovin a technologie. Cílem je připravit odborníky, kteří se orientují v moderních technologiích, surovinových otázkách i ekonomických souvislostech dnešní doby. Výuka se tak dotkne například stanovování cen surovin, obchodování na komoditních trzích nebo obchodování s kryptoměnami.
„Tento komplexně pojatý studijní program reaguje na aktuální potřeby globální ekonomiky a je v českém prostředí unikátem,“ říká Hana Staňková.
V Mostě bude vedle nového prezenčního studia pokračovat nadále i studium distanční, čili kombinovanou formou, a to právě pro ty uchazeče, kteří si chtějí nebo potřebují doplnit vzdělání a již nemohou studovat prezenčně. Obnovením prezenční výuky však fakulta přispěje nejen k posílení zájmu o technické obory a rozvoji vzdělanosti v regionu. Návrat studentů vnímá především jako příležitost, jak posílit komunitní život ve městě i širším regionu.
„Velmi si vážíme dlouhodobé podpory města Most a jsme připraveni vrátit mu ji tím nejcennějším, co umíme – kvalitním vzděláváním, výzkumem a přípravou odborníků pro budoucnost regionu,“ říká Hana Staňková.
Velkou příležitostí pro spolupráci je projekt Transformační centrum Most, který město představilo v uplynulých týdnech. Most v rámci projektu nabídne svou infrastrukturu pro potřeby vysokých škol a studentů. HGF VŠB-TUO a další partneři pro studenty vytvoří moderní akademické prostředí propojené s praxí i výzkumem.
„Je to pro nás velká příležitost i závazek a těšíme se, že budeme součástí této jedinečné proměny,“ uzavírá Hana Staňková.
Foto: David Šindelář