Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2023!

Krevní výzva HGF

15. 10. 2021 - 15. 12. 2021
 Krevní centrum FNO
Krevní výzva HGF
Tady končí legrace, tady už jde o život! Hornicko-geologická fakulta VŠB-TUO spojila své síly s Krevním centrem FNO a zahájila po delší odmlce Krevní výzvu.

Hornicko-geologická fakulta VŠB-TUO převzala v říjnu 2019 od Ekonomické fakulty VŠB-TUO plastiku Báňské kapky krve a přijala tak již tradiční Krevní výzvu, kterou bohužel narušila pandemie.

Dnešní doba je právě kvůli pandemii o to víc nevyzpytatelná, a je proto důležité mít zásoby krve –   její stav je v Krevním centru Fakultní nemocnice Ostrava opravdu kritický.

Proto vyzýváme všechny studenty a zaměstnance, aby se zapojili do naší Krevní výzvy HGF, která se koná od 15. října do 15. prosince 2021, poté bude předána Fakultě strojní.

Studenti a zaměstnanci HGF šli darovat krev už v roce 2016, kdy jsme pořádali krevní výzvu s názvem Ukaž, co je v tobě. Tehdy darovalo krev nebo plazmu 116 lidí, z toho 102 úplně poprvé.

Překonáme tato čísla i v letošní výzvě? Zapojte se do krevní výzvy a pojďte s námi pomoct zachránit lidský život!

Druhy odběrů:

Odběr plné krve - odebírá se obvykle 470 ml do plastového vaku a trvá méně než 10 minut. Odběru se nemusíte bát,  odebraný objem krve se vám nahradí během několika hodin, plazmatické bílkoviny a krevní destičky během několika týdnů, červené krvinky během 2-3 týdnů. Darování krve je omezeno – pro muže na 4 odběry ročně, pro ženy na 3 odběry ročně.

Odběr plazmy - odebírá se pomocí speciálních přístrojů, které oddělují plazmu od krvinek. Odběr trvá 45 až 90 minut, a méně zatěžuje organismus. Ani tohoto odběru se nemusíte bát, v průběhu procesu se vám krvinky vrací do krevního oběhu spolu s fyziologickým roztokem a protisrážlivým prostředkem. Během roku nesmí být odebráno více než 25 litrů plazmy, před jejím prvním odběrem musíte absolvovat jeden čestný odběr krve.

Jak se objednat a další informace se dozvíte na webových stránkách Krevního centra FNO

Vloženo: 15. 10. 2021
Kategorie:  Chystané akce