Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Věda ve vědárně

Věda ve vědárně
Cyklus Věda ve vědárně hledá ke spolupráci mladé vědce a přednášející z naší univerzity! Zapojit se můžete i vy.

Cyklus Věda ve vědárně v Moravskoslezské vědecké knihovně v Ostravě je určen veřejnosti. Měl by představit různé vědní obory, vědce i lidi z praxe pocházející či působící v našem regionu. Snažíme se o popularizaci vědy a informovanost o její aplikaci do praxe. Ročně by mělo zaznít cca 5-6 přednášek. 

V březnu tohoto roku knihovna začala s první přednáškou Vše, co jste chtěli vědět o superpočítačích a nevěděli, koho se zeptat. Pořádala ji ve spolupráci s IT4Innovations Národním superpočítačovým centrem, přednášel Tomáš Kozubek. Další domluvené přednášky musely být kvůli uzavření knihovny z důvodů prevence proti koronaviru zrušeny.

Na podzim by se měly uskutečnit plánované přednášky Sucho, povodně – extrémy v krajině (RNDr. Jana Nováková, Ph.D., Katedra environmentálního inženýrství HGF VŠB-TU Ostrava). Následovat budou přednášky Hyperbarická medicína v praxi (Mgr. Jana Maršálková, Městská nemocnice Ostrava)a Je ostravská architektura šetrná k planetě? (Tomáš Čech, Polychrome).

Nyní Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě hledá přednášející pro rok 2021. "V lednu bychom měli mít přednášku Michala Šimíčka o buněčné terapii, léčbě nádorů a jejím výzkumu, další termíny jsou volné, vše je otázkou domluvy," říká za knihovnu Marcela Stehlíková.

Publikum první přednášky cyklu Věda ve vědárně bylo velmi různorodé, z 60% přišli vzdělaní lidé nad 50 let, kteří přímo nasávají zajímavé informace ze všech vědních oborů. Bývá jich v průměru kolem 30 a více. Přednáška by tedy měla být zaměřena na širokou veřejnost, tj. řečena srozumitelným jazykem. Knihovna nemůže v příštím roce přednášející honorovat.

Prezentace: promítací techniku má knihovna standardní, napojenou na notebook se slušným zvukem, lze prokládat videi z YouTube, stačí si donést USB. Pokud byste měli zájem zapojit se do uvedeného projektu Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě, prosím kontaktujte Marcelu Stehlíkovou na e-mailu Stehlikova@svkos.cz 

Vloženo: 14. 9. 2020
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět