Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Komodity jsou klíčové aktivum, které umožňuje nejen generovat budoucí výnosy, ale především jsou komodity na počátku procesu uspokojování rozmanitých potřeb člověka. Komodity jsou tak předmětem obchodování a uspět v tomto obchodování znamená porozumět poptávkové a nabídkové straně trhu dané komodity. A je jedno, zda nakupujete/prodáváte fyzické komodity či pouze budoucí závazky k doručení nebo převzetí komodity (futures kontrakty).

Může být překvapením, že kromě tradičních komodit jako je například ropa, zlato, měď, pšenice, kukuřice, sójové boby, dřevo se obchoduje také s elektrickou energií, emisními povolenkami. Nesmíme opomenout také obchodování s kryptoměnami, které se rovněž řadí ke komoditám.

Rozvoj cirkulární ekonomiky sebou přináší i důležitou oblast, a to obchodování s odpady, které mohou být druhotným zdrojem komodit potřebných pro hospodářský rozvoj společnosti.

Obchodování s komoditami vyžaduje specifické znalosti a dovednosti zejména chceme-li obchodovat prostřednictvím komoditních burz.

Komoditní obchodování je klíčovým pilířem studijního programu Ekonomika surovin. Výuka i bádání se zaměřuje především na znalost trhů s nerostnými komoditami, fundamentální a technickou analýzu komodit, zdroje klíčových informací a na samotné techniky obchodování.

Ve spolupráci se společností GOLDEN GATE CZ, a. s. probíhají workshopy zaměřené zejména na studenty středních škol.