Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Vytvořte si své komoditní portfolio a můžete vyhrát i část bitcoinu Bitcoin logo png, Bitcoin icon transparent png 19767953 PNG

Stav portfolia k 26. 5. 2024

aktualni_stav_portfolia

Investorské medailonky

Proti komu vlastně soutěžíte?

doc. Ing. Michal Vaněk, Ph.D.

Věčný investiční učeň. Často se učí i ze svých chyb, kterou jsou potom kořením přednášek. Doma se s nimi raději nechlubí. Povahou je spíše konzervativní hodnotový investor. Realita někdy překvapí.

Motto: „Mýliti se je lidské, ale pokud se guma opotřebí dříve než tužka, měli bychom se nad sebou zamyslet.“.

Výběr do portfolia:

ČEZ (CEZ.PR) je stálicí pražské burzy. Dividenda vždycky potěší. Jak to bude dál s drobnými investory ukáže čas a vláda.

VanEck Gold Miners UCITS ETF (IE00BQQP9F84) ETF, které sleduje společnosti v globálním odvětví těžby zlata a stříbra, které generují alespoň 50 % svých příjmů z tohoto sektoru..

doc. Ing. Roman Kozel, Ph.D.

Investování se věnuje už od svých 18 let.  Začínal s tisícikorunou ve druhém kole kuponové privatizace. Nejprve se zaměřoval ryze na tituly s vysokým růstovým potenciálem. Postupně se přeorientoval na tituly, které přinášejí pravidelný dividendový výnos. V případě komodit se jedná především o americké ropné podniky, které vyplácejí dividendy čtyřikrát ročně.

Motto: „Diverzifikace portfolia a disciplína přinášejí investorovi zaslouženou odměnu“.

Výběr do portfolia:

Shell plc (SHELL.AS) je mezinárodní britsko-nizozemská globální ropná akciová společnost s obchodními aktivitami ve více než 140 zemích světa. Shell je největší soukromá petrochemická společnost v Evropě a druhá největší na světě (měřeno dle celkových tržeb). Hlavními obchodními aktivitami jsou vyhledávání, těžba, přeprava, marketing uhlovodíků (ropa a zemní plyn). Sekundárními aktivitami jsou výroba energií a výroba chemických a petrochemických produktů. Výhodou tohoto cenného papíru je možnost dostat místo dividendy v penězích nové akcie, čímž příště obdržíte dividendu z většího množství cenných papírů.

Cheniere Energy, Inc. (LNG) je americká společnost zabývající se těžbou, výrobou a distribucí zkapalněného zemního plynu (LNG) se sídlem v Houstonu v Texasu. Jsou největším výrobcem LNG ve Spojených státech a druhým největším provozovatelem LNG na světě. Stali se první americkou společností, která vyváží zkapalněný zemní plyn na desítky trhů na pěti kontinentech. Očekává se, že poptávka po LNG poroste nejen z důvodu odklonu dodávek energií z Ruska pro Evropu, ale především pro zájem zemí po celém světě hledat čistší a bezpečnější způsoby, jak energeticky pohánět své ekonomiky při dosahování snížení emise uhlíku a čistšího ovzduší.

Ing. Filip Beneš, Ph.D.

Na kapitálovém trhu se pohybuje teprve krátce – od roku 2022. Je živým příkladem toho, že vzdělávání v oblasti investic je nekonečný proces. A snad právě proto využije motto svého oblíbeného autora sci-fi.

Motto: Education isn't something you can finish.“ Isaac Asimov

Výběr do portfolia:

Plug Power (PLUG) je americká společnost zabývající se vývojem systémů vodíkových palivových článků, které nahrazují konvenční baterie v zařízeních a vozidlech poháněných elektřinou. Společnost se také zabývá výrobou elektrolyzérů pro výrobu zeleného vodíku, sama jej i vyrábí a dodává.

Rio Tinto (RIO) je nadnárodní těžařská společnost s centrálami v britském Londýně a australském Melbourne. Zaměřuje se hlavně na těžbu železné rudy, mědi, uhlí, zlata a dalších nerostných surovin.

Ing. Věroslav Holuša, Ph.D.

Investicím se věnuje od roku 2016, kdy začal investovat během studií na VŠB–TUO. Jeho portfolio je diverzifikované, ale velká část se nachází v těžařských společnostech. Rád sleduje aktuální dění ve světě a technologické novinky.

Motto: „Všechno souvisí se vším

Výběr do portfolia:

Petróleo Brasileiro S.A. - Petrobras (PBR) je brazilská těžařská a zpracovatelská společnost, která je zaměřena na ropu a plyn. Dále se zabývá výzkumem, vývojem, výrobou, dopravou, distribucí a obchodováním s energií.

Vale S.A. (VALE) je brazilská společnost, která se zaměřuje na těžbu a obchod železné rudy. Segment Energy vyrábí a těží nikl používaný k výrobě nerezové oceli, elektrických vozidel a kovových slitin; a její vedlejší produkty, jako je zlato, stříbro, kobalt, drahé kovy, platina a další, stejně jako měď používaná ve stavebnictví k výrobě trubek a elektrických drátů.

Ing. Marek Chrascina

Investicím se začal věnovat kolem roku 2018, začínaje s kryptoměnami a postupně rozšiřoval své portfoliu na společnosti v oblasti těžby komodit, kde získal větší porozumění až díky studiu v oboru. Jeho investiční zájem je spíše amatérský, motivován zvědavostí než snahou získat zisky, a proto investuje spíše v menších částkách.

Motto: „Důvěřuj, ale prověřujodráží jeho přístup k investicím, kde je otevřen novým příležitostem, ale zároveň provádí důkladný výzkum a analýzu před tím, než se rozhodne investovat.

Výběr do portfolia:

TotalEnergies SE (TTE) je nadnárodní energetická společnost, patřící do skupiny "Big Oil", se zaměřením na těžbu a zpracování ropy a plynu, stejně jako na obnovitelné zdroje energie. Společnost se zabývá průzkumem, vývojem, výrobou a distribucí energií po celém světě.

Lundin Gold (LUG.TO) je společnost specializující se na těžbu zlata. Její hlavní aktivum je důl Fruta del Norte v Ekvádoru, který je jedním z největších a nejvýznamnějších zlatých dolů ve střední a jižní Americe.