HGF byla úspěšná v získání projektu
Společně s partnery z EU se podařilo získat HGF projekt z fondů Evropské unie z programu Research Fund for Coal and Steel (RFCS-2024) s názvem Fire Risk Assessment and Management of European Coal Heaps (FRAM).
Společně s partnery z EU se podařilo získat HGF projekt z fondů Evropské unie z programu Research Fund for Coal and Steel (RFCS-2024) s názvem Fire Risk Assessment and Management of European Coal Heaps (FRAM).
Nové nástroje a publikace pro výuku a výzkum akademického psaní vznikly díky projektu Technologické agentury ČR. Společně s jazykovědci z Ústavu pro jazyk český AV ČR a Ústavu Českého národního korpusu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy se na něm výrazně podílela i Alena Kašpárková z VŠB-TUO, která vede zdejší Writing Support Centre.
Ostravský vědecký tým představil jako první na světě důkazy o přítomnosti mikroplastů v lidské plodové vodě a zároveň v placentě.
Hlavním tématem, kterému se věnuje Silvie Heviánková, vedoucí Katedry environmentálního inženýrství na Hornicko‑geologické fakultě VŠB – Technické univerzity Ostrava, je technologie úpravy a čištění vody. I když současná energetická krize zatlačila problém nedostatku vody do pozadí, podle akademičky je přesto, nebo možná právě proto třeba, abychom byli připraveni na podstatné změny v hospodaření i s touto strategickou surovinou.
Na Hornicko-geologické fakultě VŠB-TUO je již třetím rokem vyučován bakalářský i magisterský studijní program nazvaný Procesní inženýrství v oblasti surovin. O jeho významu pro průmysl napříč všemi segmenty jsme hovořili s prof. Ing. Jiřím Zegzulkou, CSc., z Katedry hornického inženýrství a bezpečnosti.
Science is calling aneb Věda volá, podcast VŠB-TUO nejen o vědě samotné, ale i dění na univerzitě.
Akademický senát na svém zasedání 24. 11. 2021 v řádných volbách zvolil novou děkanku Hornicko-geologické fakulty prof. Ing. Hanu Staňkovou, Ph.D..
Jsme my, lidé 21. století, ještě stále schopni číst v přírodě, anebo je pro nás již jen pouhou a nezbytnou kulisou života či zdrojem surovin? Ztratili jsme tyto schopnosti nadobro? I o tom mluví ekolog a didaktik Jiří Kupka z HGF VŠB-TUO.
Jak zacházet s vodou, aby jí byl v Česku dostatek? Jen velké nádrže nebo jen mokřady řešením nejsou, říká odborník na hospodaření s vodou z Hornicko-geologické fakulty VŠB-TUO Tomáš Dvorský. A vybízí, aby si každý udělal sám audit, jak plýtvá vodou jeho domácnost.