Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

HGF VŠB-TUO zkoumá v městských parcích v ČR výskyt klíšťat

HGF VŠB-TUO zkoumá v městských parcích v ČR výskyt klíšťat
Vědci z VŠB – Technické univerzity Ostrava budou zkoumat klíšťata. Katedra geoinformatiky HGF získala ve spolupráci s Biologickým centrem Akademie věd ČR a Státním zdravotním ústavem projekt, ve kterém se zabývá klíšťaty přenášenými bakteriálními nákazami v urbánním prostředí, a to zejména městských parcích.

Vědci v čele s Pavlem Švecem budou zjišťovat, kde číhá skutečné riziko infekce. Monitoring bude dlouhodobě probíhat v každém krajském městě, vědci díky němu získají kompletní přehled. „Osobně jsem byl klíšťata sbírat na lokalitě v Komenského sadech, kde budeme klíšťata sbírat každý měsíc. Nasbíral jsem jich přibližně padesát na ploše 600 m2, protože bylo chladné počasí,“ říká na úvod Pavel Švec, řešitel projektu za VŠB-TUO.

Lokality v krajských městech vybírali vědci podle několika kritérií, tím základním ale bylo, ale by se na místě vyskytovali jak lidé, tak i klíšťata. „Sběr probíhá přibližně takto: na násadu nasadím „vlajku“ (flanelovou látku), kterou vleču po zemi, následně „vlajku“ zkontroluji a sbírám klíšťata pinzetou do ampule s ethalonem, která poté zamrazím na -20 °C,“ přibližuje Pavel Švec. Optimální je, aby nasbírali 100 klíšťat na jednu lokalitu, vždy ale záleží na počasí „Při současném teplém jarním počasí předpokládáme i vyšší počty, kolegové již nasbírali až 200 klíšťat na standardizované ploše. Na projektu chceme ukázat, že klíšťata jsou i ve městech. Lidé očekávají riziko spíše v přírodě, při venkovní aktivitě,“ doplňuje.

Sběrem ale práce projektového týmu nekončí: nasbíraná klíšťata rozdělují vědci podle vývojové fáze klíštěte (nymfy, dospělce) a následně je v laboratoři testují na bakteriální nákazy, mezi něž se řadí například lymská borelióza. Případů lymské boreliózy i klíšťové encefalitidy v České republice oproti minulému roku přibylo. Podle odborníků je hlavním důvodem teplo, letos v lednu teploty sahaly až ke dvaceti stupňům, proto plánuje tým sběr a testování klíšťat i v zimních měsících.

Dalším cílem projektu je vytvoření webové mapové aplikace, umožňující uživatelům z řad široké veřejnosti hlášení napadení klíštětem, a to nejen ve městech. „Díky testování získáme data, která pak zapracujeme v mapové aplikace. Uživatelé tam budou moci hlásit záchyt klíštěte,“ dodává vědec. Občané tak budou vědět, kde je riziko, vědci naopak, kde jsou záchyty klíšťat. „Novinkou je také budoucí spolupráce našeho týmu na vývoji mobilní aplikace Klíšťapka, která byla uvolněna ke stažení pro mobilní zařízení v minulém týdnu.“

Projekt odstartoval 1. května 2023, ukončen bude na konci roku 2026.

 

Text: Ing. Barbora Urbanovská 

Vloženo: 17. 7. 2023
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět