Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Jsme také na sociálních sítích...

tak nás sleduj a zůstaň v obraze!

Uplatnění studentů...

naši absolventi pracují v různých sektorech.

Katedra ekonomiky a systémů řízení

S námi dokážeš mnohé...

U nás používáme moderní technologie...

Virtuální a Rozšířená realita, kryptoměny, drony, RFID, Metaverse...

Rodinná atmosféra a individuální přístup ke všem našim studentům.

Katedra ekonomiky a systémů řízení

Katedra ekonomiky a systémů řízení je pracovištěm, které garantuje studijní program Ekonomika surovin a studijní obor Ekonomika a řízení v oblasti surovin. Katedra připravuje budoucí odborníky, kteří rozumí komoditním trhům, jsou schopni s komoditami obchodovat a jsou připraveni řídit procesy vyhledávání, osvojování, úpravy a zpracování surovin, a to nejen ekonomicky, ale také citlivě k životnímu prostředí.

Problematika ekonomiky surovin je rovněž oblastí, na kterou se orientuje i vědecko-výzkumná činnost pracoviště. Zejména se jedná o analýzy trhů v oblasti nerostných surovin, ekonomické a finanční analýzy těžebních podniků, benchmarking, posuzování inovačních projektů, posuzování rizik, strategické řízení, problematika cirkulární ekonomiky, průmysl 4.0, využití rozšířené a virtuální reality pro řízení procesů, modelování, simulace a řízení procesů a aplikace RFID.

Katedra v současné podobě formálně vzniká v roce 2018, nejedná se však o nové pracoviště, neboť navazuje na předchozí útvar nesoucí název Institut ekonomiky a systémů řízení. Institut vznikl v rámci reorganizace Hornicko-geologické fakulty v roce 1994 sloučením Katedry automatizace v hornictví a Katedry ekonomiky a řízení v oblasti surovin. Historie pracoviště je však ještě starší a sahá až do počátku 50. let 20. století. Studijním rokem 1950/1951 byly do výuky směrů (dřívější členění studia) provoz uhlí a provoz rud nově zavedeny předměty organizace práce a mzdové hospodářství.

Od roku 2009 je nedílnou součástí pracoviště RFID laboratoř, která se zaměřuje na systémy automatizovaného sběru dat z RFID tagů. Výbavu laboratoře tvoří mimo jiné několik desítek čtecích zařízení různých frekvenčních pásem a provedení, pásový dopravník či variabilní systém konstrukce čtecích bran.

o-katedre.jpg