Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Změna úředních hodin studijního oddělení HGF
1. března | 1. 3. 2024 je studijní oddělení od 12 hod zavřeno
Skvělá příležitost prozkoumat svět se naskýtá právě teď!
24. ledna | Díky programu Erasmus+ nebo Stipendiu VŠB-TUO můžete vycestovat a rozšířit své obzory.
Ostravští vědci jako první na světě objevili mikroplasty současně v lidské plodové vodě a placentě
2. listopadu | Ostravský vědecký tým představil jako první na světě důkazy o přítomnosti mikroplastů v lidské plodové vodě a zároveň v placentě.
HGF VŠB-TUO zkoumá v městských parcích v ČR výskyt klíšťat
17. července | Vědci z VŠB – Technické univerzity Ostrava budou zkoumat klíšťata. Katedra geoinformatiky HGF získala ve spolupráci s Biologickým centrem Akademie věd ČR a Státním zdravotním ústavem projekt, ve kterém se zabývá klíšťaty přenášenými bakteriálními nákazami v urbánním prostředí, a to zejména městských parcích.
Britská firma Gravitricity a státní podnik DIAMO budou spolupracovat na pilotním projektu ukládání energie v dole
22. února | Na Britském velvyslanectví v Praze podepsal státní podnik DIAMO Memorandum o porozumění se skotskou společností Gravitricity Ltd zabývající se akumulací energie. Společnost Gravitricity vyvinula technologii podzemního skladování energie, která využívá sílu gravitace a mohla by hrát významnou roli při přechodu Evropy na obnovitelné zdroje.
Plastovou lahev z Česka můžete najít i na Aljašce
21. listopadu | Chcete planetě pomoct? Dodržujte pravidlo 3R , Reduce – Reuse – Recycle.
„Berme odpady jako zdroj, jako materiál,“ říká Vladimír Čablík
10. října | Začátkem června 2022 podepsal prezident republiky dekrety ke jmenování profesorem. Mezi jmenovanými byl také Vladimír Čablík, proděkan pro studium na Hornicko-geologické fakultě VŠB-TUO. Kam bude dále směřovat jeho profesní kariéra a co pro něj profesorský titul, získaný v oboru Úpravnictví, znamená odpověděl v rozhovoru.
Hledáme způsoby, jak pro zásobování využít i důlní vody, říká ostravská vědkyně
27. září | Hlavním tématem, kterému se věnuje Silvie Heviánková, vedoucí Katedry environmentálního inženýrství na Hornicko‑geologické fakultě VŠB – Technické univerzity Ostrava, je technologie úpravy a čištění vody. I když současná energetická krize zatlačila problém nedostatku vody do pozadí, podle akademičky je přesto, nebo možná právě proto třeba, abychom byli připraveni na podstatné změny v hospodaření i s touto strategickou surovinou.
Interdisciplinární studium s důrazem na simulace mechanických procesů sypkých hmot
19. září | Na Hornicko-geologické fakultě VŠB-TUO je již třetím rokem vyučován bakalářský i magisterský studijní program nazvaný Procesní inženýrství v oblasti surovin. O jeho významu pro průmysl napříč všemi segmenty jsme hovořili s prof. Ing. Jiřím Zegzulkou, CSc., z Katedry hornického inženýrství a bezpečnosti.
Přípravy na Expedici Serifos 2022 vrcholí!
15. září | Studenti a pedagogové z Hornicko-geologické fakulty VŠB-TUO tuto sobotu odlétají na expedici na řecký ostrov Serifos, kde budou mapovat tamější geologicko-montánní prostředí. Cílem expedice je prohloubení znalostí a dovedností studentů.
Na HGF drony letí
12. září | Uvolnění restrikcí a omezení v cestování v souvislosti s ústupem pandemie Covid 19 umožnila dlouho plánované a očekáváné setkání řešitelů projektu s názvem „Optimalizace skladového hospodářství s využitím dronů, umělé inteligence a RFID“.
VŠB-TUO už posedmé uspořádala univerzitní festival Art & Science
8. září | Kampus VŠB – Technické univerzity Ostrava i letos ožil univerzitním festivalem Art & Science. Dopoledne patřilo především žákům a žákyním středních škol, odpoledne pak do kampusu i přes déšť zavítaly rodiny a blízcí našich studentů, zaměstnanců a absolventů.
SMARAGD pro rozvoj a prosperitu kraje
29. srpna | VŠB – Technická univerzita Ostrava a Moravskoslezské inovační centrum nabízejí SMARAGD pro rozvoj a prosperitu kraje.
První pomoc pro prváky: služby v průběhu studia na VŠB-TUO
22. srpna | Máte zmatek v pojmech, jako je LMS, InNET nebo EDISON? Pomůžeme.
Naše univerzita má nově podepsáno Memorandum o porozumění s Universitou Buenos Aires.
18. srpna | Letos v květnu navštívil proděkan pro vědu, výzkum a zahraniční styky Ing. Václav Zubíček, Ph.D. spolu s prof. Ing. Vladimírem Slivkou, CSc., dr.h.c. Univerzitu Buenos Aires a obě strany se shodly na mimořádném potenciálu pro vzájemné propojení obou institucí.
VŠB-TUO chystá přípravné kurzy pro prváky
2. srpna | Studenti přijatí do bakalářského studia mohou využít přípravných kurzů a zvýšit pravděpodobnost úspěchu ve studiu.
Tvůj profil na k+portálu rozhodne
2. srpna | Chceš získat pracovní zkušenosti ve studovaném oboru už během vysoké? Správně vyplněný profil v k+portálu ti v tom pomůže. Proč?
VŠB-TUO bude hostit studenty a pedagogy ze tří evropských států, společně řeší možnosti využití opuštěných dolů
15. července | Od 18. 7. do 22. 7. 2022 bude Hornicko-geologická fakulta VŠB-TUO hostit studenty a pedagogy ze čtyř evropských univerzit, cílem setkání je spolupráce na novém studijním předmětu. Odborníci dorazí z Německa, Španělska a Polska.
VŠB-TUO bavila Hlavní třídu v rámci Festivalu v ulicích
27. června | I letos jste mohli navštívit scénu VŠB-TUO na Festivalu v ulicích. Ten nesl podtitul Art & Life a konal se od pátku 24. do neděle 26. června na porubské Hlavní třídě.
Jak funguje GPS?
23. června | Už několikrát se ve světě stalo, že si člověk, ztracený například v horách, zavolal pomoc díky nouzovému tlačítku nebo mobilní aplikaci, které odešlou nouzovou zprávu na příslušnou složku integrovaného záchranného systému. Záchranáři tak získávají přesnou GPS polohu volajícího, mnohdy spolu s informací o stavu baterie jeho telefonu.
Již 30 let mohou studovat na Hornicko-geologické fakultě VŠB-TUO také senioři
20. června | V aule VŠB-TUO převzalo 25. května 2022 z rukou proděkana pro vědu, výzkum a zahraniční styky Ing. Václava Zubíčka, Ph.D. osvědčení o absolvování Univerzity 3. věku Hornicko-geologické fakulty 35 frekventantů geovědních kurzů. Slavnostní promocí byl zakončen již 30. ročník seniorského vzdělávání na fakultě.
S technikou se dotkneš hvězd aneb vesmírná mise úspěšně splněna!
14. června | V týdnu od 6. do 10. června se na Hornicko-geologické fakultě dotýkalo hvězd! Hornicko-geologická fakulta VŠB-TUO se letos poprvé zapojila do iniciativy nazvané Evropský týden odborných dovedností, v rámci kterého uspořádala workshopy pro studenty 2. a 3. ročníků středních škol. Celkem se akce účastnilo téměř 130 studentů.
Junior univerzita VŠB-TUO chystá první promoce
1. června | Studentky a studenty Junior univerzity VŠB-TUO, unikátního systému mimoškolního neformálního vzdělávání pro žáky základních a středních škol, čekají v pondělí 6. června od 17:00 slavnostní promoce. Ty se za přítomnosti vedení univerzity, rodičů a dalších hostů uskuteční na Univerzitní aule.
Evropský týden odborných dovedností je tady!
20. května | Celá Evropa se tento týden nese v duchu významu odborného vzdělávání a Hornicko-geologická fakulta nemohla zůstat pozadu!
Hornicko-geologická fakulta v Argentině
17. května | Dne 12. května 2022 přijal velvyslanec Lubomír Hladík prof. Ing. Vladimíra Slivku, CSc., dr. h. c. a Ing. Václava Zubíčka, Ph.D. proděkana pro vědu, výzkum a zahraniční styky na Velvyslanectví České republiky v Buenos Aires. Zástupci naší fakulty navštívili Argentinu s cílem navázat vědecko-výzkumnou, akademickou a univerzitní spolupráci.
4. ročník STONES opět v Mostě
16. května | Institut kombinovaného studia Most při Hornicko-geologické fakultě VŠB-TUO spolupracuje dlouhodobě se statutárním městem Most na podpoře technického a polytechnického vzdělávání, a to na základě již podepsané smlouvy o vzájemné spolupráci mezi Institutem a statutárním městem Most.
Ekonomická mise Sultanát Omán
8. dubna | Hornicko-geologická fakulta VŠB-TUO, jako jediná fakulta v České republice zabývající se těžbou a vědou o zemi, byla na ekonomicko-vědecké misi do Sultanátu Ománu zastoupena proděkanem pro vědu, výzkum a zahraniční vztahy Ing. Václavem Zubíčkem, Ph.D.
Konference MELPRO 2022
23. března | 18. září 2022 proběhne v Praze konference MELPRO 2022 pod záštitou České membránové platformy (CZEMP), jejímž řádným členem je také Hornicko-geologická fakulta.
Vyjádření rektora VŠB-TUO k situaci na Ukrajině
1. března | Rektor VŠB-TUO, prof. RNDr. Václav Snášel, CSc., se vyjádřil k současné nelehké situaci na Ukrajině.
Science is calling #25: Pavel Zapletal z HGF VŠB-TUO
2. prosince | Science is calling aneb Věda volá, podcast VŠB-TUO nejen o vědě samotné, ale i dění na univerzitě.
Volby děkana na HGF
1. prosince | Akademický senát na svém zasedání 24. 11. 2021 v řádných volbách zvolil novou děkanku Hornicko-geologické fakulty prof. Ing. Hanu Staňkovou, Ph.D..
Výzkum na téma komunikace písemnou formou v praxi
27. dubna | Alena Kašpárková, šéfredaktorka fakultního časopisu HGF VŠB-TUO, GeoScience engineering je zapojena v unikátním projektu, týkajícího se výuky kompetence psaní, kterého se účastní výzkumníci z celého světa.
Chceme-li pro přírodu něco dobrého udělat, vraťme se do ní jako moudří hospodáři
16. prosince | Jsme my, lidé 21. století, ještě stále schopni číst v přírodě, anebo je pro nás již jen pouhou a nezbytnou kulisou života či zdrojem surovin? Ztratili jsme tyto schopnosti nadobro? I o tom mluví ekolog a didaktik Jiří Kupka z HGF VŠB-TUO.
Na HGF odstartoval pilotní projekt CO2-SPICER
11. listopadu | Skupina vědců z Hornicko-geologické fakulty, VŠB-TUO se podílí na pilotním projektu ukládání CO2 na dotěžovaném ložisku ropy a plynu.
Česko je střechou Evropy: naše srážky od nás odtečou.
6. listopadu | Jak zacházet s vodou, aby jí byl v Česku dostatek? Jen velké nádrže nebo jen mokřady řešením nejsou, říká odborník na hospodaření s vodou z Hornicko-geologické fakulty VŠB-TUO Tomáš Dvorský. A vybízí, aby si každý udělal sám audit, jak plýtvá vodou jeho domácnost.