Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Hledáme způsoby, jak pro zásobování využít i důlní vody, říká ostravská vědkyně
27. září | Hlavním tématem, kterému se věnuje Silvie Heviánková, vedoucí Katedry environmentálního inženýrství na Hornicko‑geologické fakultě VŠB – Technické univerzity Ostrava, je technologie úpravy a čištění vody. I když současná energetická krize zatlačila problém nedostatku vody do pozadí, podle akademičky je přesto, nebo možná právě proto třeba, abychom byli připraveni na podstatné změny v hospodaření i s touto strategickou surovinou.
Zimní semestr bude kratší
19. září | Dochází ke změně trvání zimního semestru, která navazuje na opatření kvůli úspoře energií, a zároveň reflektuje skutečnost, že většina univerzit má kratší semestr.
Interdisciplinární studium s důrazem na simulace mechanických procesů sypkých hmot
19. září | Na Hornicko-geologické fakultě VŠB-TUO je již třetím rokem vyučován bakalářský i magisterský studijní program nazvaný Procesní inženýrství v oblasti surovin. O jeho významu pro průmysl napříč všemi segmenty jsme hovořili s prof. Ing. Jiřím Zegzulkou, CSc., z Katedry hornického inženýrství a bezpečnosti.
Výuka U3V na HGF v tomto akademickém roce byla zahájena
16. září | 14. září 2022 se v posluchárně C2 v areálu VŠB-Technické univerzity Ostrava v Ostravě -Porubě konala tradiční společná zahajovací přednáška pro účastníky Univerzity 3. věku na VŠB-TUO.
Přípravy na Expedici Serifos 2022 vrcholí!
15. září | Studenti a pedagogové z Hornicko-geologické fakulty VŠB-TUO tuto sobotu odlétají na expedici na řecký ostrov Serifos, kde budou mapovat tamější geologicko-montánní prostředí. Cílem expedice je prohloubení znalostí a dovedností studentů.
Na HGF drony letí
12. září | Uvolnění restrikcí a omezení v cestování v souvislosti s ústupem pandemie Covid 19 umožnila dlouho plánované a očekáváné setkání řešitelů projektu s názvem „Optimalizace skladového hospodářství s využitím dronů, umělé inteligence a RFID“.
VŠB-TUO už posedmé uspořádala univerzitní festival Art & Science
8. září | Kampus VŠB – Technické univerzity Ostrava i letos ožil univerzitním festivalem Art & Science. Dopoledne patřilo především žákům a žákyním středních škol, odpoledne pak do kampusu i přes déšť zavítaly rodiny a blízcí našich studentů, zaměstnanců a absolventů.
SMARAGD pro rozvoj a prosperitu kraje
29. srpna | VŠB – Technická univerzita Ostrava a Moravskoslezské inovační centrum nabízejí SMARAGD pro rozvoj a prosperitu kraje.
První pomoc pro prváky: služby v průběhu studia na VŠB-TUO
22. srpna | Máte zmatek v pojmech, jako je LMS, InNET nebo EDISON? Pomůžeme.
Česká stopa na GREAT International Summer Course 2022
19. srpna | Celý příběh začal před půl rokem, kdy Dr. Ganjar Alfian, z Universitas Gadjah Mada v Jakartě (největší univerzita v Indonésii) kontaktoval Ing. Filipa Beneše, Ph.D. z Katedry ekonomiky a systémů řízení, jestli by v létě pro jeho studenty neudělal přednášku o virtuální a rozšířené realitě, kterou se dr. Beneš zabývá
Naše univerzita má nově podepsáno Memorandum o porozumění s Universitou Buenos Aires.
18. srpna | Letos v květnu navštívil proděkan pro vědu, výzkum a zahraniční styky Ing. Václav Zubíček, Ph.D. spolu s prof. Ing. Vladimírem Slivkou, CSc., dr.h.c. Univerzitu Buenos Aires a obě strany se shodly na mimořádném potenciálu pro vzájemné propojení obou institucí.
Pedagogové a studenti HGF VŠB-TUO vyrazí na unikátní expedici Serifos 2022
18. srpna | V současné době vrcholí přípravy k uskutečnění zcela unikátní expedice studentů a pedagogů Katedry geologického inženýrství na řecký ostrov Serifos.
Studentská odborná vědecká soutěž (Student Scientific Professional Activities) má na HGF dlouholetou tradici, anebo jede se dál!
17. srpna | Cílem Studentské odborné vědecké soutěže je podnítit zájem studentů zúčastněných vysokých škol o vědeckou, výzkumnou a další tvůrčí činnosti a seznámit studenty s principy a postupy vědecké práce na vysokých školách
20. výročí založení Katedry geoinformatiky HGF VŠB-TUO
11. srpna | Letos slaví Katedra geoinformatiky Hornicko-geologické fakulty VŠB-TUO 20 let od svého vzniku, resp. vzniku Institutu geoinformatiky, který byl založen 2002.
VŠB-TUO chystá přípravné kurzy pro prváky
2. srpna | Studenti přijatí do bakalářského studia mohou využít přípravných kurzů a zvýšit pravděpodobnost úspěchu ve studiu.
Tvůj profil na k+portálu rozhodne
2. srpna | Chceš získat pracovní zkušenosti ve studovaném oboru už během vysoké? Správně vyplněný profil v k+portálu ti v tom pomůže. Proč?
Hornicko-geologická fakulta hostila pedagogy a studenty ze tří evropských států
25. července | V červnu 2021 byl na Hornicko-geologické fakultě VŠB-TUO zahájen projekt „Creation of a new online study course Use of Abandoned Mines“, číslo projektu 2020 1-CZ01-KA226-HE-094221, který je financován s podporou Evropské komise.
VŠB-TUO bude hostit studenty a pedagogy ze tří evropských států, společně řeší možnosti využití opuštěných dolů
15. července | Od 18. 7. do 22. 7. 2022 bude Hornicko-geologická fakulta VŠB-TUO hostit studenty a pedagogy ze čtyř evropských univerzit, cílem setkání je spolupráce na novém studijním předmětu. Odborníci dorazí z Německa, Španělska a Polska.
VŠB – Technickou univerzitu Ostrava navštívili evropští diplomaté
7. července | VŠB – Technickou univerzitu Ostrava navštívila ve čtvrtek 7. července 2022 téměř sedmdesátičlenná delegace zástupců členských států Evropské unie. Jde o první návštěvu diplomatů z jednotlivých stálých zastoupení při EU v České republice, která přímo navazuje na naše předsednictví v Radě EU.
VŠB-TUO bavila Hlavní třídu v rámci Festivalu v ulicích
27. června | I letos jste mohli navštívit scénu VŠB-TUO na Festivalu v ulicích. Ten nesl podtitul Art & Life a konal se od pátku 24. do neděle 26. června na porubské Hlavní třídě.
Jak funguje GPS?
23. června | Už několikrát se ve světě stalo, že si člověk, ztracený například v horách, zavolal pomoc díky nouzovému tlačítku nebo mobilní aplikaci, které odešlou nouzovou zprávu na příslušnou složku integrovaného záchranného systému. Záchranáři tak získávají přesnou GPS polohu volajícího, mnohdy spolu s informací o stavu baterie jeho telefonu.
Již 30 let mohou studovat na Hornicko-geologické fakultě VŠB-TUO také senioři
20. června | V aule VŠB-TUO převzalo 25. května 2022 z rukou proděkana pro vědu, výzkum a zahraniční styky Ing. Václava Zubíčka, Ph.D. osvědčení o absolvování Univerzity 3. věku Hornicko-geologické fakulty 35 frekventantů geovědních kurzů. Slavnostní promocí byl zakončen již 30. ročník seniorského vzdělávání na fakultě.
VŠB-TUO má šest nových profesorů
17. června | Prezident České republiky jmenoval na začátku června nové profesory, mezi nimi i zástupce z VŠB – Technické univerzity Ostrava.
S technikou se dotkneš hvězd aneb vesmírná mise úspěšně splněna!
14. června | V týdnu od 6. do 10. června se na Hornicko-geologické fakultě dotýkalo hvězd! Hornicko-geologická fakulta VŠB-TUO se letos poprvé zapojila do iniciativy nazvané Evropský týden odborných dovedností, v rámci kterého uspořádala workshopy pro studenty 2. a 3. ročníků středních škol. Celkem se akce účastnilo téměř 130 studentů.
Promoce Hornicko-geologické fakulty
8. června | Promoce absolventů Hornicko-geologické fakulty se budou konat 13. 6. a 14. 6. 2022 v Ostravě a 23. 6. 2022 v Mostě.
VŠB-TUO nejen na léto chystá řadu akcí
6. června | VŠB – Technická univerzita Ostrava i na prázdniny připravuje řadu akcí. Těšit se na nás můžete například na Festivalu v ulicích, který letos proběhne v Porubě, nebo Colours of Ostrava.
Vynálezy VŠB-TUO pomáhají firmám v rozvoji
1. června | Inovace hýbou světem. Jsou známkou pokroku a technické vyspělosti společnosti a pro vysoké školy jsou jedním z pilířů zajištění dalšího rozvoje.
Junior univerzita VŠB-TUO chystá první promoce
1. června | Studentky a studenty Junior univerzity VŠB-TUO, unikátního systému mimoškolního neformálního vzdělávání pro žáky základních a středních škol, čekají v pondělí 6. června od 17:00 slavnostní promoce. Ty se za přítomnosti vedení univerzity, rodičů a dalších hostů uskuteční na Univerzitní aule.
Erasmus+ jak má být!
23. května | Celý příběh, se kterým vás na řádcích níže seznámíme, se začal psát minulý akademický rok, kdy na Hornicko-geologickou fakultu přišel email s žádostí o možnost realizovat u nás stáž.
Evropský týden odborných dovedností je tady!
20. května | Celá Evropa se tento týden nese v duchu významu odborného vzdělávání a Hornicko-geologická fakulta nemohla zůstat pozadu!
Hornicko-geologická fakulta v Argentině
17. května | Dne 12. května 2022 přijal velvyslanec Lubomír Hladík prof. Ing. Vladimíra Slivku, CSc., dr. h. c. a Ing. Václava Zubíčka, Ph.D. proděkana pro vědu, výzkum a zahraniční styky na Velvyslanectví České republiky v Buenos Aires. Zástupci naší fakulty navštívili Argentinu s cílem navázat vědecko-výzkumnou, akademickou a univerzitní spolupráci.
4. ročník STONES opět v Mostě
16. května | Institut kombinovaného studia Most při Hornicko-geologické fakultě VŠB-TUO spolupracuje dlouhodobě se statutárním městem Most na podpoře technického a polytechnického vzdělávání, a to na základě již podepsané smlouvy o vzájemné spolupráci mezi Institutem a statutárním městem Most.
VŠB-TUO a Ostravská univerzita spojily síly a připravily exkluzivní univerzitní program
16. května | Na programu Freedom Festu, ostravské akce plné pohybu, her, muziky a objevování pro návštěvníky napříč věkem i zájmy, se letos podílejí také VŠB-TUO a Ostravská univerzita (OU).
Doktorské studium je nejlepší přípravou pro mladé vědce, na VŠB-TUO si můžete vybrat z desítek programů
13. května | Doktorské studium, které naše univerzita nabízí v českém i anglickém jazyce, v prezenční i kombinované formě, na všech našich sedmi fakultách, je jednou z možností, jak dále profesně pokračovat na naší univerzitě.
„Na VŠB-TUO jsem se učil od nejlepších,“ říká absolvent Martin Hrinko
2. května | Martin Hrinko studoval na Institutu bezpečnostního inženýrství Hornicko-geologické fakulty VŠB-TUO, doktorát a titul docent získal na Fakultě bezpečnostního inženýrství.
VŠB-TUO: Univerzita pro praxi
28. dubna | VŠB – Technická univerzita Ostrava svými studijními programy reaguje na požadavky zaměstnavatelů, na škole navíc vyučují lidé z praxe, kteří se tak sami na rozvoji největší univerzity v Moravskoslezském kraji podílejí.
Studenti geoinformatiky zpracovávají pro realitní kanceláře virtuální prohlídky bytů a domů
26. dubna | Katedra geoinformatiky HGF VŠB-TUO se může nově pochlubit prezentací svých učeben ve formě virtuální prohlídky. Tu pro ni připravili studenti pátého ročníku Tomáš Bražina a Patrik Grobář, kteří obdobné virtuální prohlídky, videoprohlídky a vizualizace nabízejí realitním kancelářím. Makléři je využívají k propagaci nabízených nemovitostí. Jak práce vznikala a jak se k ní dostali? Odpověděli v článku.
Kurz pro učitele ZŠ a SŠ na KEI
13. dubna | Ve dnech 04. – 06. dubna 2022 proběhl na Katedře environmentálního inženýrství, HGF VŠB-TUO třídenní vzdělávací kurz pro středoškolské učitele přírodovědných předmětů na téma Environmentální problematika průmyslové krajiny.
Ekonomická mise Sultanát Omán
8. dubna | Hornicko-geologická fakulta VŠB-TUO, jako jediná fakulta v České republice zabývající se těžbou a vědou o zemi, byla na ekonomicko-vědecké misi do Sultanátu Ománu zastoupena proděkanem pro vědu, výzkum a zahraniční vztahy Ing. Václavem Zubíčkem, Ph.D.
Noc vědců pořádá soutěž Vševěd, VŠB-TUO má tři želízka v ohni
8. dubna | Do prvního ročníku soutěže Vševěd 2022, pořádaného týmem nadšenců Noci vědců, se přihlásilo 35 soutěžících. VŠB – Technickou univerzitu Ostrava reprezentují tři popularizátoři: Jakub Čubík z FEI, Petr Pavlík z FS a Oldřich Motyka z HGF.
„Hledám taková místa, kde nikoho ještě nenapadlo zlato hledat,“ říká David Stejskal
6. dubna | David Stejskal je studentem třetího ročníku Ekonomika surovin a mezi jeho největší koníčky patří rýžování zlata. S tím začal už v dětství, dnes se tématu věnuje ve své bakalářské práci. Jak rýžování probíhá a kde v Ostravě můžete najít zlato? Odpověděl v interview.
Konference MELPRO 2022
23. března | 18. září 2022 proběhne v Praze konference MELPRO 2022 pod záštitou České membránové platformy (CZEMP), jejímž řádným členem je také Hornicko-geologická fakulta.
HGF se podílí na odsolování vod v rámci mezinárodního projektu REWAISE
17. března | Hornicko-geologická fakulta VŠB-TUO je zapojená do pětiletého evropského projektu, který je financován z prestižního programu Evropské unie HORIZON 2020.
Měli bychom studenty učit spojovat síly a spolupracovat
14. března | V prosinci loňského roku podepsal prezident jmenovací dekrety novým profesorům. Byl mezi nimi i Jiří Horák, který získal profesorský titul v oboru geoinformatika. Co pro něj zisk titulu znamená, čím ho uchvátila VŠB-TUO a jak se snaží vést své studenty? Odpověděl v rozhovoru.
Do čela tří fakult VŠB-TUO usedly ženy
8. března | Od února nastoupily do vedení Hornicko-geologické fakulty, Fakulty materiálově-technologické a Fakulty stavební ženy.
Vyjádření rektora VŠB-TUO k situaci na Ukrajině
1. března | Rektor VŠB-TUO, prof. RNDr. Václav Snášel, CSc., se vyjádřil k současné nelehké situaci na Ukrajině.
VŠB-TUO na svém webu spustila podstránku na pomoc Ukrajině
28. února | VŠB – Technická univerzita Ostrava 28. února na svém webu spustila podstránku Pomoc Ukrajině.
Do čela Hornicko-geologické fakulty VŠB-TUO poprvé usedne žena
7. února | Akademický senát Hornicko-geologické fakulty VŠB-TUO na svém zasedání v listopadu loňského roku v řádných volbách zvolil novou děkankou fakulty prof. Ing. Hanu Staňkovou, Ph.D. Ta se funkce ujme 11. února 2022. Do čela nejstarší fakulty VŠB-TUO tak poprvé usedne žena.
Geologický pavilon VŠB-TUO nově hlídá tyranosaurus
17. ledna | Sbírky Geologického pavilonu prof. Pošepného Hornicko-geologické fakulty VŠB-TUO byly rozšířeny o významný exponát. Jedná se o téměř 2,5 metrů vysoký a 5 metrů dlouhý model kostry tyranosaura, který bude slavnostně odhalen v úterý 18. ledna v 14:00 za přítomnosti vedení univerzity a fakulty.
Science is calling #25: Pavel Zapletal z HGF VŠB-TUO
2. prosince | Science is calling aneb Věda volá, podcast VŠB-TUO nejen o vědě samotné, ale i dění na univerzitě.
Volby děkana na HGF
1. prosince | Akademický senát na svém zasedání 24. 11. 2021 v řádných volbách zvolil novou děkanku Hornicko-geologické fakulty prof. Ing. Hanu Staňkovou, Ph.D..
Listopadové slavnostní zasedání Vědecké rady VŠB-TUO
11. listopadu | Ve čtvrtek 11. listopadu 2021, při příležitosti oslav Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva, slavnostně zasedala Vědecká rada VŠB-TUO.
VŠB-TUO otevírá Junior univerzitu, která v ČR nemá obdoby
8. listopadu | VŠB – Technická univerzita Ostrava v zimním semestru letošního roku otevřela Junior univerzitu. Ta je určena dětem od prvních tříd až po maturanty, kterým nabízí kroužky, přednášky, workshopy, expedice, mentoring nebo vědecké projekty z oblasti techniky, přírodních věd a ekonomie.
„Nemám ráda, když někdo tvrdí, že něco nejde, všechno jde.“ říká nově jmenovaná profesorka Hana Staňková
26. října | Hana Staňková, proděkanka pro rozvoj a legislativu převzala v červnu letošního roku profesorský dekret. Co pro ni zisk nejvyššího akademického titulu znamená, jak se snaží vést své studenty a jak se na Hornicko-geologickou fakultu VŠB – TUO dostala, se dozvíte v následujícím rozhovoru.
Projekt ProSkill na HGF
14. října | V rámci mezinárodního projektu ProSkill, který za HGF VŠB - TUO vede Ing. Simona Matušková, Ph. D., se ve dnech 22. - 24. 9. 2021 na naší univerzitě uskutečnilo třídenní mezinárodní setkání, kterého se účastnilo 80 studentů a 10 akademických pracovníků ze zemí V4, tedy České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska.
Planetárium Ostrava hledá průvodce
30. září | Jsi komunikativní a flexibilní? Chceš se dále rozvíjet? Hledáme právě Tebe!
Strategie SMARt And Green District
24. srpna | Strategie SMARt And Green District (SMARAGD) nabízí regionu komplexní řešení výzev společnosti v oblasti materiálů, energetiky, životního prostředí a IT v uceleném území a je tvořena několika vzájemně synergickými projekty s plánovaným multizdrojovým financováním.
VŠB-TUO uspěla v Národních cenách kvality ČR a odnesla si ocenění Excelentní organizace
20. května | VŠB – Technická univerzita Ostrava se ve středu, 19. května 2021 stala Absolutním vítězem Národní ceny kvality České republiky v programu EXCELENCE.
Výzkum na téma komunikace písemnou formou v praxi
27. dubna | Alena Kašpárková, šéfredaktorka fakultního časopisu HGF VŠB-TUO, GeoScience engineering je zapojena v unikátním projektu, týkajícího se výuky kompetence psaní, kterého se účastní výzkumníci z celého světa.
Geodézie je prastarý obor, který zasahuje až do vesmíru
26. dubna | Jan Kostelecký působí na Katedře geodézie a důlního měřičství a podílí se, spolu s kolegy z Akademie věd České republiky a vědci z Univerzity Karlovy na metodě, která pracuje s tzv. úhly napětí neboli Strike Angles.
„Studujte pro sebe, ne pro titul,“ říká absolvent Hornicko-geologické fakulty VŠB-TUO Jakub Šafránek
6. dubna | Jakub Šafránek vystudoval Hornicko-geologickou fakultu VŠB – Technické univerzity Ostrava. Dnes působí v Národním parku České Švýcarsko. Jak vzpomíná na svá studia, co ho nejvíce bavilo a jak se dostal ke své současné práci? Odpovíme v článku.
Kandidáti na rektora VŠB-TUO pro období 2021 až 2025
29. března | VŠB – Technická univerzita Ostrava bude volit nového rektora pro období 2021 až 2025
Na VŠB-TUO je v řešení další projekt z programu Bezpečnostního výzkumu Ministerstva vnitra ČR
26. února | Společný projekt Fakulty bezpečnostního inženýrství a Hornicko-geologické fakulty s názvem Mobilní osobní ochranné prostředky dýchacích cest odstartoval 1. ledna 2021.
Vánoční pozdrav rektora
18. prosince | Vánoční pozdrav rektora prof. Václava Snášela studentům a zaměstnancům univerzity.
Chceme-li pro přírodu něco dobrého udělat, vraťme se do ní jako moudří hospodáři
16. prosince | Jsme my, lidé 21. století, ještě stále schopni číst v přírodě, anebo je pro nás již jen pouhou a nezbytnou kulisou života či zdrojem surovin? Ztratili jsme tyto schopnosti nadobro? I o tom mluví ekolog a didaktik Jiří Kupka z HGF VŠB-TUO.
Na HGF odstartoval pilotní projekt CO2-SPICER
11. listopadu | Skupina vědců z Hornicko-geologické fakulty, VŠB-TUO se podílí na pilotním projektu ukládání CO2 na dotěžovaném ložisku ropy a plynu.
Česko je střechou Evropy: naše srážky od nás odtečou.
6. listopadu | Jak zacházet s vodou, aby jí byl v Česku dostatek? Jen velké nádrže nebo jen mokřady řešením nejsou, říká odborník na hospodaření s vodou z Hornicko-geologické fakulty VŠB-TUO Tomáš Dvorský. A vybízí, aby si každý udělal sám audit, jak plýtvá vodou jeho domácnost.
Na HGF odstartoval H2020 projekt REWAISE
15. září | Evropský pětiletý projekt REWAISE financovaný z programu Evropské unie Horizon 2020 pro výzkum a inovace byl oficiálně zahájen 9. a 10. 9. 2020 prostřednictvím online setkání všech členů konsorcia.
Technika v souladu s přírodou , to je studium na Hornicko-geologické fakultě VŠB-TUO
21. července | Hana Staňková působí na Hornicko-geologické fakultě, jedné z nejstarších a zároveň zakládajících fakult VŠB – Technické univerzity Ostrava jako proděkanka pro rozvoj a legislativu. Je také garantem studijního oboru Inženýrská geodézie, bez níž se například na stavbách neobejdeme. Mluvily jsme spolu nejen o tradičních, ale i nových oborech na fakultě, o přístupu ke studentům či odborné praxi.