Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Plastovou lahev z Česka můžete najít i na Aljašce
21. listopadu | Chcete planetě pomoct? Dodržujte pravidlo 3R , Reduce – Reuse – Recycle.
Scientific Writing Camp podpoří přípravu interdisciplinárních publikací mladých vědců
4. listopadu | Na první Scientific Writing Camp (SWC), který se uskuteční 13. a 14. prosince, se již nyní mohou hlásit doktorandi a postdoktorandi VŠB-TUO. Mladí výzkumníci budou moci během dvou dní prezentovat svůj výzkum, propojit se s kolegy z jiných oborů a hledat možnosti spolupráce, jež by mohla vést až ke společné publikaci. To vše s podporou zkušených mentorů a odborníků z Univerzitní knihovny a s vyhlídkou finančnímu odměny pro nejlepší účastníky.
Workshopy akademického psaní s Danou Driscoll předčily očekávání
13. října | Jako velmi inspirativní, zajímavé a přínosné pro vlastní praxi hodnotili účastníci workshopy, které se na počátku září na VŠB-TUO uskutečnily pod vedením ředitelky Kathleen Jones White Writing Center na Indiana University of Pennsylvania ve Spojených státech Dany Lynn Driscoll. Americká odbornice přednášela rovněž účastníkům InfoDay PhD Akademie.
„Berme odpady jako zdroj, jako materiál,“ říká Vladimír Čablík
10. října | Začátkem června 2022 podepsal prezident republiky dekrety ke jmenování profesorem. Mezi jmenovanými byl také Vladimír Čablík, proděkan pro studium na Hornicko-geologické fakultě VŠB-TUO. Kam bude dále směřovat jeho profesní kariéra a co pro něj profesorský titul, získaný v oboru Úpravnictví, znamená odpověděl v rozhovoru.
Spolupráce mezi Fraunhoferovými inovačními platformami na VŠB-TUO a v Opole získává jasné obrysy
30. září | Na rozšíření spolupráce v rámci programu mobilit Erasmus+, společném výzkumu a především na ještě větší provázanosti aktivit Fraunhoferovy inovační platformy aplikované umělé inteligence pro materiály a výrobu (FIP-AI@VSB-TUO) a Fraunhoferova projektového centra pro pokročilé lehké technologie (FPC ALighT) Technické univerzity v Opole se dohodly zástupkyně obou institucí na společném setkání na VŠB-TUO.
Hledáme způsoby, jak pro zásobování využít i důlní vody, říká ostravská vědkyně
27. září | Hlavním tématem, kterému se věnuje Silvie Heviánková, vedoucí Katedry environmentálního inženýrství na Hornicko‑geologické fakultě VŠB – Technické univerzity Ostrava, je technologie úpravy a čištění vody. I když současná energetická krize zatlačila problém nedostatku vody do pozadí, podle akademičky je přesto, nebo možná právě proto třeba, abychom byli připraveni na podstatné změny v hospodaření i s touto strategickou surovinou.
Zimní semestr bude kratší
19. září | Dochází ke změně trvání zimního semestru, která navazuje na opatření kvůli úspoře energií, a zároveň reflektuje skutečnost, že většina univerzit má kratší semestr.
Interdisciplinární studium s důrazem na simulace mechanických procesů sypkých hmot
19. září | Na Hornicko-geologické fakultě VŠB-TUO je již třetím rokem vyučován bakalářský i magisterský studijní program nazvaný Procesní inženýrství v oblasti surovin. O jeho významu pro průmysl napříč všemi segmenty jsme hovořili s prof. Ing. Jiřím Zegzulkou, CSc., z Katedry hornického inženýrství a bezpečnosti.
Výuka U3V na HGF v tomto akademickém roce byla zahájena
16. září | 14. září 2022 se v posluchárně C2 v areálu VŠB-Technické univerzity Ostrava v Ostravě -Porubě konala tradiční společná zahajovací přednáška pro účastníky Univerzity 3. věku na VŠB-TUO.
Přípravy na Expedici Serifos 2022 vrcholí!
15. září | Studenti a pedagogové z Hornicko-geologické fakulty VŠB-TUO tuto sobotu odlétají na expedici na řecký ostrov Serifos, kde budou mapovat tamější geologicko-montánní prostředí. Cílem expedice je prohloubení znalostí a dovedností studentů.
Na HGF drony letí
12. září | Uvolnění restrikcí a omezení v cestování v souvislosti s ústupem pandemie Covid 19 umožnila dlouho plánované a očekáváné setkání řešitelů projektu s názvem „Optimalizace skladového hospodářství s využitím dronů, umělé inteligence a RFID“.
VŠB-TUO už posedmé uspořádala univerzitní festival Art & Science
8. září | Kampus VŠB – Technické univerzity Ostrava i letos ožil univerzitním festivalem Art & Science. Dopoledne patřilo především žákům a žákyním středních škol, odpoledne pak do kampusu i přes déšť zavítaly rodiny a blízcí našich studentů, zaměstnanců a absolventů.
SMARAGD pro rozvoj a prosperitu kraje
29. srpna | VŠB – Technická univerzita Ostrava a Moravskoslezské inovační centrum nabízejí SMARAGD pro rozvoj a prosperitu kraje.
První pomoc pro prváky: služby v průběhu studia na VŠB-TUO
22. srpna | Máte zmatek v pojmech, jako je LMS, InNET nebo EDISON? Pomůžeme.
Česká stopa na GREAT International Summer Course 2022
19. srpna | Celý příběh začal před půl rokem, kdy Dr. Ganjar Alfian, z Universitas Gadjah Mada v Jakartě (největší univerzita v Indonésii) kontaktoval Ing. Filipa Beneše, Ph.D. z Katedry ekonomiky a systémů řízení, jestli by v létě pro jeho studenty neudělal přednášku o virtuální a rozšířené realitě, kterou se dr. Beneš zabývá
Naše univerzita má nově podepsáno Memorandum o porozumění s Universitou Buenos Aires.
18. srpna | Letos v květnu navštívil proděkan pro vědu, výzkum a zahraniční styky Ing. Václav Zubíček, Ph.D. spolu s prof. Ing. Vladimírem Slivkou, CSc., dr.h.c. Univerzitu Buenos Aires a obě strany se shodly na mimořádném potenciálu pro vzájemné propojení obou institucí.
Pedagogové a studenti HGF VŠB-TUO vyrazí na unikátní expedici Serifos 2022
18. srpna | V současné době vrcholí přípravy k uskutečnění zcela unikátní expedice studentů a pedagogů Katedry geologického inženýrství na řecký ostrov Serifos.
Studentská odborná vědecká soutěž (Student Scientific Professional Activities) má na HGF dlouholetou tradici, anebo jede se dál!
17. srpna | Cílem Studentské odborné vědecké soutěže je podnítit zájem studentů zúčastněných vysokých škol o vědeckou, výzkumnou a další tvůrčí činnosti a seznámit studenty s principy a postupy vědecké práce na vysokých školách
20. výročí založení Katedry geoinformatiky HGF VŠB-TUO
11. srpna | Letos slaví Katedra geoinformatiky Hornicko-geologické fakulty VŠB-TUO 20 let od svého vzniku, resp. vzniku Institutu geoinformatiky, který byl založen 2002.
VŠB-TUO chystá přípravné kurzy pro prváky
2. srpna | Studenti přijatí do bakalářského studia mohou využít přípravných kurzů a zvýšit pravděpodobnost úspěchu ve studiu.
Tvůj profil na k+portálu rozhodne
2. srpna | Chceš získat pracovní zkušenosti ve studovaném oboru už během vysoké? Správně vyplněný profil v k+portálu ti v tom pomůže. Proč?
Hornicko-geologická fakulta hostila pedagogy a studenty ze tří evropských států
25. července | V červnu 2021 byl na Hornicko-geologické fakultě VŠB-TUO zahájen projekt „Creation of a new online study course Use of Abandoned Mines“, číslo projektu 2020 1-CZ01-KA226-HE-094221, který je financován s podporou Evropské komise.
VŠB-TUO bude hostit studenty a pedagogy ze tří evropských států, společně řeší možnosti využití opuštěných dolů
15. července | Od 18. 7. do 22. 7. 2022 bude Hornicko-geologická fakulta VŠB-TUO hostit studenty a pedagogy ze čtyř evropských univerzit, cílem setkání je spolupráce na novém studijním předmětu. Odborníci dorazí z Německa, Španělska a Polska.
VŠB – Technickou univerzitu Ostrava navštívili evropští diplomaté
7. července | VŠB – Technickou univerzitu Ostrava navštívila ve čtvrtek 7. července 2022 téměř sedmdesátičlenná delegace zástupců členských států Evropské unie. Jde o první návštěvu diplomatů z jednotlivých stálých zastoupení při EU v České republice, která přímo navazuje na naše předsednictví v Radě EU.
VŠB-TUO bavila Hlavní třídu v rámci Festivalu v ulicích
27. června | I letos jste mohli navštívit scénu VŠB-TUO na Festivalu v ulicích. Ten nesl podtitul Art & Life a konal se od pátku 24. do neděle 26. června na porubské Hlavní třídě.
Jak funguje GPS?
23. června | Už několikrát se ve světě stalo, že si člověk, ztracený například v horách, zavolal pomoc díky nouzovému tlačítku nebo mobilní aplikaci, které odešlou nouzovou zprávu na příslušnou složku integrovaného záchranného systému. Záchranáři tak získávají přesnou GPS polohu volajícího, mnohdy spolu s informací o stavu baterie jeho telefonu.
Již 30 let mohou studovat na Hornicko-geologické fakultě VŠB-TUO také senioři
20. června | V aule VŠB-TUO převzalo 25. května 2022 z rukou proděkana pro vědu, výzkum a zahraniční styky Ing. Václava Zubíčka, Ph.D. osvědčení o absolvování Univerzity 3. věku Hornicko-geologické fakulty 35 frekventantů geovědních kurzů. Slavnostní promocí byl zakončen již 30. ročník seniorského vzdělávání na fakultě.
VŠB-TUO má šest nových profesorů
17. června | Prezident České republiky jmenoval na začátku června nové profesory, mezi nimi i zástupce z VŠB – Technické univerzity Ostrava.
S technikou se dotkneš hvězd aneb vesmírná mise úspěšně splněna!
14. června | V týdnu od 6. do 10. června se na Hornicko-geologické fakultě dotýkalo hvězd! Hornicko-geologická fakulta VŠB-TUO se letos poprvé zapojila do iniciativy nazvané Evropský týden odborných dovedností, v rámci kterého uspořádala workshopy pro studenty 2. a 3. ročníků středních škol. Celkem se akce účastnilo téměř 130 studentů.
Promoce Hornicko-geologické fakulty
8. června | Promoce absolventů Hornicko-geologické fakulty se budou konat 13. 6. a 14. 6. 2022 v Ostravě a 23. 6. 2022 v Mostě.
Vynálezy VŠB-TUO pomáhají firmám v rozvoji
1. června | Inovace hýbou světem. Jsou známkou pokroku a technické vyspělosti společnosti a pro vysoké školy jsou jedním z pilířů zajištění dalšího rozvoje.
Junior univerzita VŠB-TUO chystá první promoce
1. června | Studentky a studenty Junior univerzity VŠB-TUO, unikátního systému mimoškolního neformálního vzdělávání pro žáky základních a středních škol, čekají v pondělí 6. června od 17:00 slavnostní promoce. Ty se za přítomnosti vedení univerzity, rodičů a dalších hostů uskuteční na Univerzitní aule.
Erasmus+ jak má být!
23. května | Celý příběh, se kterým vás na řádcích níže seznámíme, se začal psát minulý akademický rok, kdy na Hornicko-geologickou fakultu přišel email s žádostí o možnost realizovat u nás stáž.
Evropský týden odborných dovedností je tady!
20. května | Celá Evropa se tento týden nese v duchu významu odborného vzdělávání a Hornicko-geologická fakulta nemohla zůstat pozadu!
Hornicko-geologická fakulta v Argentině
17. května | Dne 12. května 2022 přijal velvyslanec Lubomír Hladík prof. Ing. Vladimíra Slivku, CSc., dr. h. c. a Ing. Václava Zubíčka, Ph.D. proděkana pro vědu, výzkum a zahraniční styky na Velvyslanectví České republiky v Buenos Aires. Zástupci naší fakulty navštívili Argentinu s cílem navázat vědecko-výzkumnou, akademickou a univerzitní spolupráci.
4. ročník STONES opět v Mostě
16. května | Institut kombinovaného studia Most při Hornicko-geologické fakultě VŠB-TUO spolupracuje dlouhodobě se statutárním městem Most na podpoře technického a polytechnického vzdělávání, a to na základě již podepsané smlouvy o vzájemné spolupráci mezi Institutem a statutárním městem Most.
VŠB-TUO a Ostravská univerzita spojily síly a připravily exkluzivní univerzitní program
16. května | Na programu Freedom Festu, ostravské akce plné pohybu, her, muziky a objevování pro návštěvníky napříč věkem i zájmy, se letos podílejí také VŠB-TUO a Ostravská univerzita (OU).
Doktorské studium je nejlepší přípravou pro mladé vědce, na VŠB-TUO si můžete vybrat z desítek programů
13. května | Doktorské studium, které naše univerzita nabízí v českém i anglickém jazyce, v prezenční i kombinované formě, na všech našich sedmi fakultách, je jednou z možností, jak dále profesně pokračovat na naší univerzitě.
„Na VŠB-TUO jsem se učil od nejlepších,“ říká absolvent Martin Hrinko
2. května | Martin Hrinko studoval na Institutu bezpečnostního inženýrství Hornicko-geologické fakulty VŠB-TUO, doktorát a titul docent získal na Fakultě bezpečnostního inženýrství.
VŠB-TUO: Univerzita pro praxi
28. dubna | VŠB – Technická univerzita Ostrava svými studijními programy reaguje na požadavky zaměstnavatelů, na škole navíc vyučují lidé z praxe, kteří se tak sami na rozvoji největší univerzity v Moravskoslezském kraji podílejí.
Studenti geoinformatiky zpracovávají pro realitní kanceláře virtuální prohlídky bytů a domů
26. dubna | Katedra geoinformatiky HGF VŠB-TUO se může nově pochlubit prezentací svých učeben ve formě virtuální prohlídky. Tu pro ni připravili studenti pátého ročníku Tomáš Bražina a Patrik Grobář, kteří obdobné virtuální prohlídky, videoprohlídky a vizualizace nabízejí realitním kancelářím. Makléři je využívají k propagaci nabízených nemovitostí. Jak práce vznikala a jak se k ní dostali? Odpověděli v článku.
Kurz pro učitele ZŠ a SŠ na KEI
13. dubna | Ve dnech 04. – 06. dubna 2022 proběhl na Katedře environmentálního inženýrství, HGF VŠB-TUO třídenní vzdělávací kurz pro středoškolské učitele přírodovědných předmětů na téma Environmentální problematika průmyslové krajiny.
Ekonomická mise Sultanát Omán
8. dubna | Hornicko-geologická fakulta VŠB-TUO, jako jediná fakulta v České republice zabývající se těžbou a vědou o zemi, byla na ekonomicko-vědecké misi do Sultanátu Ománu zastoupena proděkanem pro vědu, výzkum a zahraniční vztahy Ing. Václavem Zubíčkem, Ph.D.
„Hledám taková místa, kde nikoho ještě nenapadlo zlato hledat,“ říká David Stejskal
6. dubna | David Stejskal je studentem třetího ročníku Ekonomika surovin a mezi jeho největší koníčky patří rýžování zlata. S tím začal už v dětství, dnes se tématu věnuje ve své bakalářské práci. Jak rýžování probíhá a kde v Ostravě můžete najít zlato? Odpověděl v interview.
Konference MELPRO 2022
23. března | 18. září 2022 proběhne v Praze konference MELPRO 2022 pod záštitou České membránové platformy (CZEMP), jejímž řádným členem je také Hornicko-geologická fakulta.
HGF se podílí na odsolování vod v rámci mezinárodního projektu REWAISE
17. března | Hornicko-geologická fakulta VŠB-TUO je zapojená do pětiletého evropského projektu, který je financován z prestižního programu Evropské unie HORIZON 2020.
Měli bychom studenty učit spojovat síly a spolupracovat
14. března | V prosinci loňského roku podepsal prezident jmenovací dekrety novým profesorům. Byl mezi nimi i Jiří Horák, který získal profesorský titul v oboru geoinformatika. Co pro něj zisk titulu znamená, čím ho uchvátila VŠB-TUO a jak se snaží vést své studenty? Odpověděl v rozhovoru.
Do čela tří fakult VŠB-TUO usedly ženy
8. března | Od února nastoupily do vedení Hornicko-geologické fakulty, Fakulty materiálově-technologické a Fakulty stavební ženy.
Vyjádření rektora VŠB-TUO k situaci na Ukrajině
1. března | Rektor VŠB-TUO, prof. RNDr. Václav Snášel, CSc., se vyjádřil k současné nelehké situaci na Ukrajině.
VŠB-TUO na svém webu spustila podstránku na pomoc Ukrajině
28. února | VŠB – Technická univerzita Ostrava 28. února na svém webu spustila podstránku Pomoc Ukrajině.
Do čela Hornicko-geologické fakulty VŠB-TUO poprvé usedne žena
7. února | Akademický senát Hornicko-geologické fakulty VŠB-TUO na svém zasedání v listopadu loňského roku v řádných volbách zvolil novou děkankou fakulty prof. Ing. Hanu Staňkovou, Ph.D. Ta se funkce ujme 11. února 2022. Do čela nejstarší fakulty VŠB-TUO tak poprvé usedne žena.
Geologický pavilon VŠB-TUO nově hlídá tyranosaurus
17. ledna | Sbírky Geologického pavilonu prof. Pošepného Hornicko-geologické fakulty VŠB-TUO byly rozšířeny o významný exponát. Jedná se o téměř 2,5 metrů vysoký a 5 metrů dlouhý model kostry tyranosaura, který bude slavnostně odhalen v úterý 18. ledna v 14:00 za přítomnosti vedení univerzity a fakulty.
Science is calling #25: Pavel Zapletal z HGF VŠB-TUO
2. prosince | Science is calling aneb Věda volá, podcast VŠB-TUO nejen o vědě samotné, ale i dění na univerzitě.
Volby děkana na HGF
1. prosince | Akademický senát na svém zasedání 24. 11. 2021 v řádných volbách zvolil novou děkanku Hornicko-geologické fakulty prof. Ing. Hanu Staňkovou, Ph.D..
VŠB-TUO otevírá Junior univerzitu, která v ČR nemá obdoby
8. listopadu | VŠB – Technická univerzita Ostrava v zimním semestru letošního roku otevřela Junior univerzitu. Ta je určena dětem od prvních tříd až po maturanty, kterým nabízí kroužky, přednášky, workshopy, expedice, mentoring nebo vědecké projekty z oblasti techniky, přírodních věd a ekonomie.
Strategie SMARt And Green District
24. srpna | Strategie SMARt And Green District (SMARAGD) nabízí regionu komplexní řešení výzev společnosti v oblasti materiálů, energetiky, životního prostředí a IT v uceleném území a je tvořena několika vzájemně synergickými projekty s plánovaným multizdrojovým financováním.
VŠB-TUO uspěla v Národních cenách kvality ČR a odnesla si ocenění Excelentní organizace
20. května | VŠB – Technická univerzita Ostrava se ve středu, 19. května 2021 stala Absolutním vítězem Národní ceny kvality České republiky v programu EXCELENCE.
Výzkum na téma komunikace písemnou formou v praxi
27. dubna | Alena Kašpárková, šéfredaktorka fakultního časopisu HGF VŠB-TUO, GeoScience engineering je zapojena v unikátním projektu, týkajícího se výuky kompetence psaní, kterého se účastní výzkumníci z celého světa.
Geodézie je prastarý obor, který zasahuje až do vesmíru
26. dubna | Jan Kostelecký působí na Katedře geodézie a důlního měřičství a podílí se, spolu s kolegy z Akademie věd České republiky a vědci z Univerzity Karlovy na metodě, která pracuje s tzv. úhly napětí neboli Strike Angles.
„Studujte pro sebe, ne pro titul,“ říká absolvent Hornicko-geologické fakulty VŠB-TUO Jakub Šafránek
6. dubna | Jakub Šafránek vystudoval Hornicko-geologickou fakultu VŠB – Technické univerzity Ostrava. Dnes působí v Národním parku České Švýcarsko. Jak vzpomíná na svá studia, co ho nejvíce bavilo a jak se dostal ke své současné práci? Odpovíme v článku.
Kandidáti na rektora VŠB-TUO pro období 2021 až 2025
29. března | VŠB – Technická univerzita Ostrava bude volit nového rektora pro období 2021 až 2025
Na VŠB-TUO je v řešení další projekt z programu Bezpečnostního výzkumu Ministerstva vnitra ČR
26. února | Společný projekt Fakulty bezpečnostního inženýrství a Hornicko-geologické fakulty s názvem Mobilní osobní ochranné prostředky dýchacích cest odstartoval 1. ledna 2021.
Chceme-li pro přírodu něco dobrého udělat, vraťme se do ní jako moudří hospodáři
16. prosince | Jsme my, lidé 21. století, ještě stále schopni číst v přírodě, anebo je pro nás již jen pouhou a nezbytnou kulisou života či zdrojem surovin? Ztratili jsme tyto schopnosti nadobro? I o tom mluví ekolog a didaktik Jiří Kupka z HGF VŠB-TUO.
Na HGF odstartoval pilotní projekt CO2-SPICER
11. listopadu | Skupina vědců z Hornicko-geologické fakulty, VŠB-TUO se podílí na pilotním projektu ukládání CO2 na dotěžovaném ložisku ropy a plynu.
Česko je střechou Evropy: naše srážky od nás odtečou.
6. listopadu | Jak zacházet s vodou, aby jí byl v Česku dostatek? Jen velké nádrže nebo jen mokřady řešením nejsou, říká odborník na hospodaření s vodou z Hornicko-geologické fakulty VŠB-TUO Tomáš Dvorský. A vybízí, aby si každý udělal sám audit, jak plýtvá vodou jeho domácnost.