Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Hvězdárna je místem, kde se pozemšťané mohou „dotknout“ vesmíru. Přijďte se podívat na stříbřitý Měsíc, bouřlivé planety nebo tajemné mlhoviny a galaxie!

K pozorování vesmíru je hvězdárna vybavena zrcadlovým dalekohledem o průměru 35 cm a ohniskové délce téměř 4 metry. Astronomické objekty si můžete v průběhu pozorování prohlížet v různých zvětšeních. To znamená, že například na povrchu Měsíce můžete při dobrých pozorovacích podmínkách spatřit asi dvoukilometrové krátery.

Kromě Měsíce se můžete podívat na planety Sluneční soustavy (podle jejich aktuální viditelnosti), dvojhvězdy a vícenásobné hvězdné systémy, hvězdokupy, mlhoviny nebo galaxie vzdálené několik milionů světelných let.

Naši zkušení pozorovatelé vás provedou hvězdnou oblohou, ukáží vám jasné hvězdy a pomohou vám s orientací v souhvězdích.

Na hvězdárně dostávají prostor i amatérští astronomové a probíhají zde i odborná pozorování.

Vstup do hvězdárny může být pro tělesně postižené velmi obtížný a pro vozíčkáře prakticky nemožný, neboť je přístupná pouze po relativně úzkých schůdkách, které vedou z prvního patra nahoru do kopule. Při vlastním pozorování je nutné vylézt na žebřík a dívat se do okuláru. Kopule s dalekohledem není vytápěná, proto velmi doporučujeme pokrývku hlavy, teplé oblečení a teplou obuv.

Dalekohled