Planetárium bylo slavnostně otevřeno a zpřístupněno prvním návštěvníkům 15. října 1980 jako součást Báňské měřické základny, která byla sdruženým pracovištěm tří organizací:

Vysoké školy báňské, Ostravsko-karvinských dolů a Národního výboru města Ostravy.

V roce 1994 byly hvězdárna a planetárium začleněny pod Institut geodézie a důlního měřictví Hornicko-geologické fakulty Vysoké školy báňské. V říjnu roku 2000 vznikl název „Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy“. V roce 2014 proběhla celková rekonstrukce budovy a nejbližšího okolí. Došlo také ke změně názvu na Planetárium Ostrava.

1. dubna 2018 se Planetárium Ostrava oddělilo od Institutu geodézie a důlního měřičství a stalo se samostatným pracovištěm v rámci Hornicko-geologické fakulty VŠB-TUO.