Více než 6500 návštěvníků na Ostravské noci vědců!

Více než 6500 návštěvníků na Ostravské noci vědců!
1777 návštěvníků v aule VŠB-TUO, 507 návštěvníků v Geologickém pavilonu, 675 v Planetáriu Ostrava a mnoho dalších na aktivitách s tématem "100 LET ČESKÉ VĚDY".

Cílová skupina byla velmi široká, rodiče nebo prarodiče s dětmi, středoškoláci a mladí lidé, jednotlivci i skupiny dospělých i seniorů. Návštěvníci se zajímali o všechno, co si mohou vyzkoušet, osahat, vyposlechnout v rámci přednášek.

Kupříkladu Geologický pavilon v rámci Noci vědců navštívilo 507 lidí. Připravená soutěž (workshop) "Tři zlaté vlasy prof. Pošepného" měla velmi pozitivní ohlas, zapojili se do ni nejen mladší návštěvníci se svými rodiči, ale i řada dospělých. (160 vydaných soutěžních formulářů). 

Dále byla na pavilonu připravena fotovýstava předních geologů, majících zásluhy na rozvoji geolog. sbírek, a výstava "Jak a čím se kdysi měřilo a mapovalo". Rovněž přednáška dr. Klempy "Provrtané Československo" zaplnila učebnu GP.

Z programu, připraveného Hornicko-geologickou fakultou VŠB – TU Ostrava se dále uskutečnily tyto aktivity:    

- přednáška z Katedry 546 v 17:00 – 17:30  místnost NA3 Člověk a krajina. Jak se měnil postoj člověka k životnímu prostředí v Českých zemích a jak přetvářel krajinu. Nejhorší ekologická pohroma dneška v ČR. Hornicko-geologická fakulta, Jana Nováková

- přednáška z Katedry 546 v 19:00 – 19:30  místnost NA2 Voda je život. Voda je potřebná i nevyzpytatelná! Umíme s ní hospodařit? Máme v podzemí dostatek zásob pro dlouhá období sucha? Jaká je kvalita vody v ČR? Silvie Hevianková, Hornicko-geologická fakulta

- komentovaná ukázka Katedry 548 v 17:00 – 22:00  chodby Od papírových map k virtuální realitě. Jak se tvořily mapy Ostravy před 100 lety? A jak se během staletí proměnilo naše území? Doba pokročila a s ní i moderní technologie. Zažijte všemi smysly, jak vypadají mapy ve virtuální realitě. Hornicko-geologická fakulta, Lucie Orlíková

- komentovaná ukázka Katedry 546 v 17:00 -– 22:00 chodby Čisté životní prostředí. Jak vypadal odpadkový koš před 100 lety, v 50. letech min. století a v současnosti? Co jsme nosili v nákupní tašce před dobou plastovou a co kupujeme dnes? Vyzkoušejte hmatovou poznávací hru s tříděním odpadů, poznejte, jak funguje vodní filtr, a seznamte se s mikroorganismy, které žijí ve vodě. Jsou užitečnými pomocníky nebo nebezpečím pro lidstvo? - Co s tím? Co můžu udělat já? - Smyslové třídění odpadů Sestav si svůj vodní filtr a vyčisti vodu - Bakterie a kvasinky - Voda není samozřejmost. Hornicko-geologická fakulta, Iva Janáková a další.

 

Vloženo: 8. 10. 2018
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 500 - Děkanát HGF
Zpět