Přípravy na Expedici Serifos 2022 vrcholí!

Studenti a pedagogové z Hornicko-geologické fakulty VŠB-TUO tuto sobotu odlétají na expedici na řecký ostrov Serifos, kde budou mapovat tamější geologicko-montánní prostředí. Cílem expedice je prohloubení znalostí a dovedností studentů.

Již v sobotu 17. září 2022 odlétá z Vídně skupina studentů a pedagogů z Katedry geologického inženýrství na Expedici Serifos 2022. Sedm studentů navazujícího a doktorského studia Aplikované geologie a jeden provozní geolog ze Severočeských dolů budou pod vedení čtyř pedagogů důlně-geologicky mapovat zejména jihozápadní část ostrova Serifos v Řecku.

Hlavním zdrojem nerostného bohatství ostrova byly odpradávna železné rudy, především magnetit, hematit a limonit. Přestože stopy po starých dolech byly téměř zcela zničeny důlní činností v 19. a 20. století, lze rekonstruovat historii těžby (s velkými přestávkami) v průběhu téměř 3 000 let až do uzavření kolem roku 1960.

V tomto unikátním geologicko-montánním prostředí se budou všichni účastníci pohybovat v průběhu tří až čtyř dní. Cílem je zanést do map jedinečné pozůstatky po hornické činnosti a dokumentovat vše, co má ke geologii a montanismu ostrova jakýkoliv vztah. Na ostrov se účastníci expedice dopraví pronajatou plachetnicí. Díky tomuto způsobu dopravy bude možno mapovat i místa, která nejsou příliš dobře přístupná z pevniny.

Podrobnosti o expedici a veškeré výstupy z akce jsou průběžně aktualizovány na webových stránkách Katedry geologického inženýrství.

Vloženo: 15. 9. 2022
Kategorie:  Tiskové zprávy