Platnost příspěvku skončila 31. 1. 2024!

Geologický pavilon VŠB-TUO nově hlídá tyranosaurus

Sbírky Geologického pavilonu prof. Pošepného Hornicko-geologické fakulty VŠB-TUO byly rozšířeny o významný exponát. Jedná se o téměř 2,5 metrů vysoký a 5 metrů dlouhý model kostry tyranosaura, který bude slavnostně odhalen v úterý 18. ledna v 14:00 za přítomnosti vedení univerzity a fakulty.

Model, který finančně podpořilo Statutární město Ostrava, bude sloužit především pro vzdělávání a výuku studentů a žáků, vystaven ale bude také pro veřejnost. Sestavení kostry Tyranosaura Rexe, která byla dodána v dílčích částech, trvala pracovníkům Geologického pavilonu a Katedry geologického inženýrství přes dvě hodiny. Je vyrobena ze sklolaminátu a pryskyřice jako zdařilá kopie v muzeální kvalitě.

„Jsme rádi, že se nám podařilo získat na Geologický pavilon model Tyranosaura, protože tento exponát významně doplní naše rozsáhlé paleontologické sbírky. V současné době máme ve všech expozicích, tedy sbírkách mineralogických, petrografických, regionálně-geologických a ložiskových přes 78 000 kusů exponátů, z nichž vystaveno je přibližně 16 000 vzorků,“ říká vedoucí Geologického pavilonu Martina Polášková.

Tyranosaurus Rex žil na konci křídové periody druhohorní éry a vyhynul před 66 miliony lety. Patřil k posledním žijícím druhohorním dinosaurům. Průměrně dosahoval dospělý jedinec délky kolem 12 metrů a hmotnosti přes 6000 kilogramů. Dosud největší objevený exemplář měřil na délku 12,3 metru a vážil zřejmě až 9,5 tuny.

Vloženo: 17. 1. 2022