Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 7. 2022!

Betonové lavičky vytvořené na Hornicko-geologické fakultě VŠB-TUO zdobí prostranství v Třinci a v Ostravě

Betonové lavičky vytvořené na Hornicko-geologické fakultě VŠB-TUO zdobí prostranství v Třinci a v Ostravě
Prostranství před WERK arénou v Třinci a prostor před budovou kruhových poslucháren v kampusu VŠB – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) jsou umístěny unikátní lavičky, vyrobené z téměř tří tun vážícího betonového kompozitu. Na jejich výrobě se podílely Třinecké železárny, a.s. ve spolupráci s Hornicko-geologickou fakultou VŠB-TUO.

Vědci z nejstarší fakulty VŠB-TUO se zabývají také problematikou těžkých betonů, Třinecké železárny, a.s. zase využívají vedlejší produkty ze své výroby jako plnivo při výrobě těžkých betonů. „Ty mají min. objemovou hmotnost 2600 kg/m3, jsme ale schopni vyrobit beton s objemovou hmotností 3800 kg/m3,“ vysvětluje na začátek Vojtěch Václavík z katedry environmentálního inženýrství ostravské techniky. Univerzita a firma pak společně hledaly směr, kde by se dal beton o takové objemové hmotnosti využít.

 

Volba padla na městský mobiliář, konkrétně lavičky. „Tím, že váží téměř tři tuny, je velmi obtížné s nimi manipulovat, čerstvý beton nám nicméně přináší velkou variabilitu, díky němuž jsme schopni vyrobit jakýkoliv tvar,“ říká Václavík. Lavičky jsou vyrobeny ze směsi plniva, pojiva, speciálních přísad a vody. „Jako plnivo nám posloužily vedlejší produkty z Třineckých železáren, a.s.. Těžký beton neobsahuje žádné přírodní kamenivo, což šetří jak přírodní zdroje, tak i životní prostředí,“ dodává Vojtěch Václavík.

 

Přírodní kamenivo tvoří základní surovinu při výrobě betonů. Zásobu přírodního kameniva, zejména štěrků a písků, máme na 15-20 let, pak už nebudou. Máme dvě možnosti, jak tuto situaci můžeme řešit. První možnost je ta, že budeme muset otevírat nové štěrkovny a pískovny, druhá možnost je v hledání náhradních zdrojů „Vedlejší produkty a suroviny jsou cesta. Většinou totiž končí na skládkách, což je škoda, protože i odpad může být druhotnou surovinou, která se už dnes využívá v cementářském průmyslu a při výrobě betonu,“ říká Vojtěch Václavík.

Lavičku vyráběli řešitelé projektu v poloprovozu dva dny, není ale problém jich vyrobit 15 až 20 za den.  „K výrobě lavičky potřebujeme formu s ocelovou výztuží, do které se těžký čerstvý beton ukládá za postupného hutnění,“ přibližuje vědec. V současné době existuje šest prototypů, probíhají ale jednání o výrobě dalšího městského mobiliáře, a to například se statutárním městem Ostrava.

 

Těžká betonová směs, ze které jsou vyrobeny lavičky je chráněna užitným vzorem CZ32918U1.   

 

Vloženo: 1. 9. 2021
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět