Platnost příspěvku skončila 31. 3. 2022!

Rozhovor s absolventem studijního oboru Ekonomika a řízení v oblasti surovin

Přinášíme vám rozhovor s Petrem Borou, absolventem oboru Ekonomika a řízení v oblasti surovin. Petr s námi stále spolupracuje a je vděčný za dobré rozhodnutí jít po absolvování střední průmyslové školy studovat obor Ekonomika a řízení v oblasti surovin na fakultě HGF, VŠB-TUO, jehož přímým pokračovatelem je dnešní program Ekonomika surovin.

Petře, děkuji, že jsi přijal návrh na malé interview, na úvod Ti položím dvě zcela jednoduché otázky, jaké bylo Tvé studium, a jak se Ti daří v praxi?

Děkuji za příležitost podělit se o zkušenosti ze svého studia. Doporučuji všem uchazečům, kteří zvažují podat přihlášku na nový studijní program Ekonomika surovin, aby neváhali.

Ta první otázka není ale vůbec jednoduchá! (Smích…).

Své studium jsem začal v roce 2006. Po prvním semestru jsem byl nadšený stylem výuky a pak jsem si byl celé studium jistý, že školu úspěšně dokončím.

V roce 2009 jsem absolvoval bakalářské studium, v roce 2011 úspěšné ukončil magisterské. Získal jsem titul Ing. a pak jsem v roce 2014 úspěšně dokončil doktorské studium (Ph.D.). Díky programu ERASMUS jsem také studoval dvakrát jeden semestr v zahraničí na partnerské univerzitě. Po nějakém čase jsem ještě absolvoval i dvouleté manažerské studium (MBA).

V práci se mi daří velmi dobře i díky tomu, že mé studium mě na ni velmi dobře připravilo.

Jaké důvody si měl k tomu, abys studoval Ekonomiku a řízení v oblasti surovin, jak si sám správně řekl dnešní program Ekonomika surovin?

To má jednoduché vysvětlení. Chtěl jsem studovat „něco“ ekonomického, technického a přírodovědného. Pokusím se to ještě vysvětlit detailněji. V polovině 90. let běžel v televizi  seriál Dallas (1978 až 1992) o naftařské rodině, která těžila, zpracovávala a prodávala ropu, konkrétně v USA, státě Texas a městě Dallas. Moc se mi ten seriál líbil. A já jsem proto chtěl být těžařem, manažerem a vlastníkem těžební firmy. Rozumět financím, těžbě a strategii řízení podniku. Prostě rozumět surovinovému byznysu. Obor Ekonomika a řízení v oblasti surovin (dnešní Ekonomika surovin) proto byla pro mě jasná volba. A bylo to určitě jedno z mých nejlepších životních rozhodnutí! Tímto rozhodnutím to ale neskončilo.

Jak už jsem řekl, po získání titulu Ing. jsem pokračoval ve studiu doktorském. V něm jsem začal učit své o trochu mladší vrstevníky. Získal jsem první praxi a moc mě to bavilo. Celkově jsem učil 3 roky jako doktorand a další 4 roky jako externista i v době, kdy jsem už naplno pracoval ve významné strojírenské firmě. Bylo to hodně náročné, ale jsem za to moc rád. Musím proto poděkovat i mé mateřské katedře za tuto příležitost.

Jak si zvládl přechod do praxe? Přeci jenom jsi studoval na VŠ celkem 8 let. Teď si v praxi celkem 5 let.

To je to, co mě nejvíce mile překvapilo. Tím, že jsem studoval obor zaměřený na různorodé předměty, hlavně technicko-ekonomického směru, neměl jsem žádný problém s adaptací. Měl jsem pocit, že jsem na správném místě. Více než ¾ firemních procesů jsem rozuměl. A zbytek jsem se naučil, protože už jsem měl ze školy dobré základy. Samozřejmě, měl jsem také štěstí na lidi - vynikající nadřízené a zkušené kolegy kolem sebe. A takové mám dodnes. Těm patří také mé poděkování.

Proč bys doporučil studovat tento obor tvým následovníkům?

Konečně jednoduchá otázka, Lenko! Bez surovin světový zpracovatelský průmysl nemůže existovat. Proto je jasné, že těžit se bude pořád! Surovinový ekonom / manažer je krásné a potřebné povolání. Ale těch možností uplatnění je samozřejmě mnohem více. Já jsem toho také částečně příkladem. Nicméně jsem přesvědčený, že se ještě k surovinám vrátím.

To bylo vyčerpávající, nezbývá mi, než Ti upřímně poděkovat za rozhovor a přeji hodně dalších pracovních úspěchů.

Já Ti také děkuji, bylo mi potěšením a Tobě přeji především zdraví a úspěšný start do Tvé budoucí pracovní kariéry. Celému programu Ekonomika surovin pak přeji hodně spokojených studentů a všem zájemcům o studium doporučuji podat přihlášku na tento studijní program. https://prihlaska.vsb.cz/uchazec/studium/6

Text a vedení rozhovoru: Ing. Lenka Tkačíková, Ph.D.

Vloženo: 10. 6. 2020
Útvar: 545 - Katedra ekonomiky a systémů řízení