Platnost příspěvku skončila 31. 5. 2023!

Studenti geoinformatiky zpracovávají pro realitní kanceláře virtuální prohlídky bytů a domů

Katedra geoinformatiky HGF VŠB-TUO se může nově pochlubit prezentací svých učeben ve formě virtuální prohlídky. Tu pro ni připravili studenti pátého ročníku Tomáš Bražina a Patrik Grobář, kteří obdobné virtuální prohlídky, videoprohlídky a vizualizace nabízejí realitním kancelářím. Makléři je využívají k propagaci nabízených nemovitostí. Jak práce vznikala a jak se k ní dostali? Odpověděli v článku.

K práci pro realitní makléře se dostali přes drony. „Odjakživa nás zajímaly. Chceme dělat v oboru, pracovat s 3D modely z dronů a zpracovávat fotomapy,“ vysvětlují na začátek. Potřebovali proto najít něco jednoduchého, o co zároveň bude zájem, proto začali obvolávat právě makléře. „Pracujeme na doporučení, takto jsme se dostali od jedné kopřivnické makléřky k dalším. Když připravujeme byt, například o dispozici 3+1, jsou to zhruba dvě hodiny práce přímo na bytě a přibližně tři hodiny postprodukce. Hodně záleží na požadavcích jednotlivých makléřů a prezentované nemovitosti – u videoprohlídek rodinných domů se hodí kombinovat pozemní a letecké záběry, u bytů většinou dron nepoužíváme,“ říkají.

Při tvorbě virtuálních prohlídek pro realitní makléře pracují s komerčními nástroji, které většinu zpracování řeší automatizovaně. Proto pro ně byla velmi zajímavá práce pro školu, kde si všechno zpracovávali sami. „Museli jsme si učebny nafotit fotoaparátem s širokoúhlým objektivem, snímky si spojit a upravit. Pracovali jsme v open source softwaru, programovali a ladili vzhled pro webové prostředí.“ Výsledky jejich práce najdete zde. Hornicko-geologická fakulta plánuje pokračovat ve spolupráci s oběma studenty v rámci zpracování dalších virtuálních prohlídek učeben na fakultě, na které se pak uchazeči budou moci na webových stránkách HGF podívat.

Patrik a Tomáš se potkali už na střední škole, kde studovali geodézii. Protože ale oba měli zájem o mapy, drony a 3D modely, rozhodli se, že po maturitě půjdou studovat na VŠB-TUO právě geoinformatiku. Právě 3D modelům se věnovali i ve svých diplomových pracích. Do budoucna by chtěli do svého podnikání více investovat a své služby rozšířit. (red)

Vloženo: 26. 4. 2022