Platnost příspěvku skončila 31. 5. 2023!

VŠB-TUO a Ostravská univerzita spojily síly a připravily exkluzivní univerzitní program

Na programu Freedom Festu, ostravské akce plné pohybu, her, muziky a objevování pro návštěvníky napříč věkem i zájmy, se letos podílejí také VŠB-TUO a Ostravská univerzita (OU).

Ty si připravily jak zajímavé debaty, tak bohatý doprovodný program. Freedom Fest proběhne v sobotu 21. května od 10 do 22 hodin na Slezskoostravském hradě. Společný program univerzit, který bude pro návštěvníky připraven až do 17 hodin, se koná v rámci nadcházejícího předsednictví České republiky v Radě EU.

Hlavním bodem společného programu je beseda nazvaná Evropské svobody nebo evropský diktát? Vážně i nevážně o Evropské unii, kde odborníci proberou a na pravou míru uvedou mýty, hoaxy, polopravdy a dezinformace o EU. Debatovat bude odborník na dezinformace David Černín z OU a expert na evropskou integraci a bezpečnostní a obrannou politiku EU, Radomír Kaňa z VŠB-TUO. Beseda začíná ve 14 hodin a odmoderuje ji Kateřina Huberová z Českého rozhlasu Ostrava.

Od patnácti hodin se pak budou odborníci věnovat problematice odpovědnosti člověka za vlastní zdraví. V debatě s názvem Lékoland v srdci Evropy: Jsme zodpovědní za vlastní zdraví? prodiskutují téma lékař bez hranic Tomáš Šebek, expert na zdravý životní styl Lukáš Cipryan a patolog Jozef Škarda. Debatou uzavírající sérii besed o současných společenských problémech, které Ostravská univerzita organizuje ke svému 30. výročí, provede děkan Lékařské fakulty OU Rastislav Maďar.

Doprovodný program napříč zájmy a univerzitními obory

Festivalový program přímo i nepřímo připomínající událost předsednictví ČR v radě EU toho pod taktovkou dvou ostravských univerzit nabízí mnohem více. Studenti sociální pedagogiky mají na 11. a 13. hodinu připravené interaktivní divadlo o kamarádství a rizicích sociálních sítí nazvané Pomoz Fany! Fakulta sociálních studií OU umožní vyzkoušet si takzvaný gerontooblek, v němž návštěvníci na vlastní kůži pocítí stavy a náročné situace často spjaté s pokročilým věkem. Katedra studií lidského pohybu zájemcům změří rychlost na cyklotrenažéru a Centrum Pyramida si připravilo mimo jiné překážkovou dráhu na mechanickém invalidním vozíku. Všechny tyto aktivity s důrazem upozorňují na možná omezení pohybu, ale zároveň i radost, kterou svoboda pohybu, silně se pojící s principy a fungováním EU, lidem přináší.

VŠB-TUO si pak připravila prezentaci možnosti vycestování studentů do zahraničí díky programu Erasmus. Návštěvníci tak na místě poznají zajímavé příběhy lidí nejen z této univerzity, kteří mají osobní zkušenost s mezinárodními vzdělávacími programy a aktivitami Evropské unie. V neposlední řadě pak zájemci získají zábavné tetování, a to dle vlastního výběru motivu.

Freedom Fest se koná v sobotu 21. května od 10 do 22 hodin na Slezskoostravském hradě. Pořadateli jsou Centrum PANT, Slezskoostravský hrad, Středisko volného času Korunka, Ostravská univerzita a VŠB-TUO. Vstupné na akci je dobrovolné, výtěžek poputuje na podporu činnosti vybraných neziskových organizací a na pomoc Ukrajině. V rámci hudebního programu vystoupí například Vladivojna La Chia, Aneta Langerová nebo skupina Zrní. Společný program VŠB – Technické univerzity Ostrava a Ostravské univerzity se koná v rámci nadcházejícího předsednictví České republiky v Radě EU.

Vloženo: 16. 5. 2022