Platnost příspěvku skončila 4. 11. 2021!

Týden Akademie věd ČR na VŠB-TUO

2. 11. 2021 - 4. 11. 2021
 VŠB-TUO
Týden Akademie věd ČR na VŠB-TUO
Zveme vás na přednášky VŠB-TUO v rámci Týdne Akademie věd ČR.

Čtyři prezenční přednášky se  budou konat od úterý 2. do čtvrtka 4. listopadu.

Přednáška: Děti čáp nenosí! Aneb minulost, přítomnost a budoucnost monitorace plodu

Kdy: 2. 11., 16:00

Kde: Fakulta elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO

Jak se vyvíjí monitorace plodu od svých počátků, kdy jediným nástrojem porodníků byl jejich sluch? Ušli jsme dlouhou cestu, ale zdaleka nemáme vyhráno. V době, kdy se chystáme na Mars a jsme schopni pozorovat několik světelných let vzdálené planety, nemáme ještě úplně jasno, co se děje s plodem v těle nastávající maminky. Seznámíme vás s limitacemi a nevýhodami současných metod. Ty se ve svém výzkumu snažíme napravit. Představíme vám naše inovace a patenty pro monitorování plodu v budoucnosti.

Přednášející: prof. Ing. Radek Martinek, Ph.D., Ing. Radana Kahánková, Ph.D.

Přednáška: Nahlédněte do zákulisí superpočítačového centra

Kdy: 4. 11., 14:30

Kde: IT4Innovations

Podívejte se do míst, kam se běžně málokdo dostane a dozvíte se, co vše je potřeba k provozování superpočítačů. Od podzemí, kde se ukrývá unikátní záložní napájecí systém, až po střechu, kde jsou výměníky tepla s tepelnými čerpadly, díky kterým jsme schopni vytápět celou naši budovu a ohřívat užitkovou vodu.

Rezervace zde.

Přednáška: Superpočítače a vývoj nových léků

Kdy: 4. 11., 16:00

Kde: IT4Innovations

Nekovaletní interakce, které jsou mnohem slabší než kovaletní (chemické) interakce hrají zásadní úlohu v biologickém prostředí. Stejně významnou roli hrají nekovaletní interakce při interakci malých molekul, které mohou být potenciálními léky, s bílkovinami. Tyto výpočty jsou však velmi náročné na výpočetní čas, protože je třeba uvažovat celé biomakromolekuly obsahující tisíce atomů. Superpočítače tak hrají ve vývoji nových léků zcela zásadní roli.

Přednášející: prof. Ing. Pavel Hobza, DrSc.

Rezervace zde

Přednáška: Vše, co jste chtěli vědět o superpočítačích a nevěděli, koho se zeptat

Kdy: 4. 11., 17:00

Kde: IT4Innovations

Na datovém sále IT4Innovations je letos rušno – přibyl zde nejvýkonnější superpočítač v České republice, pojmenovaný Karolina, ale také jej opustil superpočítač Anselm a svůj provoz ukončí superpočítač Salomon. Přijďte si poslechnout zajímavou přednášku a dozvíte, co to vlastně superpočítače jsou, k čemu slouží, kdo je využívá, jaké projekty a problémy řeší, jaká je jejich životnost a proč je důležité pořizování nových, stále výkonnějších.

pdoc. Mgr. Vít Vondrák, Ph.D.

Prohlídka: Věda ve virtuální realitě

Kdy: 4. 11., 15:30

Kde: IT4Innovations

A konečně můžete také nakouknout do naší ultramoderní Laboratoře vizualizace a virtuální reality. Během prohlídky si nasadíte 3D brýle, které vás přenesou do virtuální reality a vy se tak stanete součástí námi řešených vědeckých projektů! A jako bonus pro vás máme připravenou virtuální prohlídku našeho datového sálu.

Vloženo: 14. 10. 2021
Kategorie:  Chystané akce