Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Máte rádi pohled na hvězdné nebe? Naše planetárium dokáže nad vašimi hlavami vykouzlit oblohu sice umělou, ale zato krásnou. A umí toho ještě mnohem víc.

Tento sál je bez nadsázky "srdcem" celé budovy a podle něj jsme se i pojmenovali. V tomto "astronomickém kině" můžete obdivovat věrnou napodobeninu hvězdné oblohy s hvězdami, souhvězdími, planetami, Měsícem, Sluncem a dalšími objekty.

Naše umělá obloha se umí otáčet všemi možnými směry, takže není problém vidět západy a východy nebeských těles v krátkém čase, podívat se, jaká souhvězdí vidí třeba obyvatelé Austrálie, nebo obdivovat hvězdnou mytologii.

To ale není zdaleka všechno. Kromě klasického optomechanického projektoru máme v Sále planetária i digitální projekci, která umožňuje nejen simulaci noční oblohy, ale též lety do Sluneční soustavy i do vzdáleného vesmíru. Díky této projekci přibyla v tomto hlavním sále další unikátní novinka: sférické kino.

O co se jedná? V běžném kině vidíte obraz pouze před sebou na promítacím plátně. Ve sférickém kině je obraz promítán na kopuli a divák tak může sledovat scénu nejen před sebou, ale i nahoře, vlevo, vpravo a dokonce i za sebou. Je tak mnohem více vtažen do děje i prostoru, a to bez jakýchkoli speciálních pomůcek. Sférické filmy nemusí být nutně o vesmíru, a proto se snažíme do naší nabídky zařazovat i filmy s jinou tématikou.

Technický popis

Sál planetária je vybaven nejmodernějším hybridním planetáriem a projekční kopulí o průměru 13,2 metru pro dokonalé zobrazení vesmíru. Tato jedinečná instalace je sestavena z digitálního planetária Evans and Sutherland, které se prostřednictvím řídícího a simulačního software Digistar 6 synchronizuje s optomechanickým planetáriem Pandia.

Tato kombinace umožňuje dokonalé zobrazení hvězdné oblohy, planet a ostatních objektů při pohledu ze Země, ale také průlet celým známým viditelným vesmírem včetně detailního zobrazení nespočetného množství vesmírných objektů jako jsou extrasolární planety, komety, galaxie, mlhoviny, hvězdokupy.

sal-planetaria-web-1040x500.jpg