Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Víte, jaké to je vyskočit si na měsíčním povrchu? Viděli jste už někdy sami sebe v infračerveném světle? Řídili jste někdy vozítko na Marsu?  Pokud si chcete toto všechno a mnohé další vyzkoušet, pak určitě navštivte naše Experimentárium.

Experimentárium se po rekonstrukci v letech 2012-2014 stalo jednou z našich nejvýraznějších a nejatraktivnějších novinek. Tvoří jej interaktivní exponáty určené ke hravému poznávání přírodních zákonů a dějů, které najdete téměř po celé budově, včetně dříve nepřístupných místností.

Expozice Ke hvězdám představuje návštěvníkům fascinující objekty vesmíru a také děje, které mění podobu hvězd, galaxií i gigantických struktur vytvářených zářící i temnou hmotou. Část expozice je věnována planetárním soustavám, které vznikají ve vesmíru hojně spolu s mateřskými hvězdami.

Expozice Do hlubin Země nabízí prostřednictvím interaktivních exponátů bližší poznání seismických jevů, geologických procesů probíhajících v zemské kůře i metod poměrně nového vědního oboru známého jako geoinformatika. V této sekci se také můžete seznámit i s průzkumem planety Mars a vyzkoušet si řízení modelu robotického průzkumného vozítka.

Expozice Za světlem nabízí formou experimentů poznat vlastnosti světla a dalších druhů záření, která přinášejí většinu informací o blízkém i dalekém vesmíru.

Na oběžnou dráhu je název expozice, která se zabývá pilotovanými i nepilotovanými kosmickými lety.

Pokud navštívíte expozici K planetám, dozvíte se mnoho zajímavostí o planetách ve Sluneční soustavě i u vzdálených hvězd.

experimentarium-web-1000x500.jpg