Vyjádření rektora VŠB-TUO k situaci na Ukrajině

Rektor VŠB-TUO, prof. RNDr. Václav Snášel, CSc., se vyjádřil k současné nelehké situaci na Ukrajině.

Dovolte, abych se vyjádřil k současné nelehké situaci na Ukrajině. Agrese ze strany Ruska je neomluvitelná! Dlouhou dobu se zdálo, že slova jako válka, okupace jsou jen součástí historie Evropy. Nyní vidíme, že je to naše současnost. Vyvolání válečného konfliktu se svým sousedem bylo dlouhodobě připravováno a musíme si uvědomit, že mezi námi a agresorem stojí pouze stateční lidé Ukrajiny.  Eskalace hrozeb ze strany agresora je pro nás nepřijatelná. Hrozba jaderným arzenálem je hrozbou pro celý svět.

Ve třicátých letech minulého století napsal Karel Čapek několik děl upozorňujících na hrozbu fašismu a totality. V románu Válka s mloky je lidstvo ohroženo mloky, ale přes všechny hrozby s mloky nepřeruší obchodování. Odsouzení agresora na jedné straně a pokračující obchod s agresorem (plyn, ropa, …) je pro něj povzbuzením.

Nemůžeme této situaci jen přihlížet.  Našim studentům a zaměstnancům z Ukrajiny jsme nabídli pomoc s možnými problémy, které jim nyní mohou nastat. Jako vedení univerzity řešíme společně s Českou konferencí rektorů jednotný postup další podpory potřebným. Za nás jako VŠB-TUO činíme už nyní i konkrétní kroky, jako například poskytnutí ubytování na kolejích pro ženy a děti, kteří utíkají před válkou. Děláme maximum pro to, abychom pomohli potřebným po materiální i psychické stránce. Na webu univerzity jsme zveřejnili několik možností, jak se můžete nejen finančním příspěvkem podílet na pomoci i vy.

Do konfliktu jsou vtaženy i osoby, které tuto agresi neschvalují i přesto, že jsou občany Ruska nebo Běloruska. Odmítněme kolektivní vinu.

Demokracie a svoboda nejsou samozřejmostí, musíme je stále posilovat a budovat. Po skončení této války bude mnoho věcí jinak. Je otázka, zda se dokážeme poučit a podívat se kriticky na experimenty snižující naší energetickou bezpečnost.

Chtěl bych vás poprosit o pomoc Ukrajině, pomoc uprchlíkům, dětem, ženám a starším lidem, kteří prchají před agresorem, který nemá v úctě lidské životy.

V případě dotazů, prosím, použijte tento e-mail .

Vloženo: 1. 3. 2022